Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą rekordowe upały w Polsce i Europie, nawet 49 stopni. Kiedy będzie szczyt gorąca? Sprawdźcie, jak chronić się przed spiekotą

Emil Hoff
Emil Hoff
Już w najbliższych dniach Polskę i Europę nawiedzą najgorsze upały tego lata. Jeśli spędzacie wakacje we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii, przygotujcie się na niemal 50-stopniowe upały. Gdzie będzie najgoręcej, kiedy przypada apogeum spiekoty, jak chronić się przed gorącem na wakacjach? Odpowiadamy.
Już w najbliższych dniach Polskę i Europę nawiedzą najgorsze upały tego lata. Jeśli spędzacie wakacje we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii, przygotujcie się na niemal 50-stopniowe upały. Gdzie będzie najgoręcej, kiedy przypada apogeum spiekoty, jak chronić się przed gorącem na wakacjach? Odpowiadamy. Biserka Stojanovic, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Synoptycy biją na alarm: nad Europę nadchodzi fala upałów, a temperatury będę rekordowo wysokie. Spiekota powyżej 40 stopni Celsjusza zapanuje już w najbliższych dniach w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, ale w Polsce będzie niewiele chłodniej. Kiedy przypadnie apogeum upałów? Jak chronić się przed gorącem, które może być groźne dla zdrowia? Koniecznie sprawdźcie, by uniknąć poważnych problemów na wakacjach.

Spis treści

W zeszłym roku upały zabiły ponad 61 tys. Europejczyków. Czy latem 2023 będzie jeszcze goręcej?

Jeśli spędzacie wakacje w Europie, zwłaszcza na południu kontynentu, wypoczynek poza klimatyzowanym hotelem już za kilka dni może stać się ryzykowny. Zbliża się fala rekordowych upałów, która obejmie wszystkie kraje nad Morzem Śródziemnym, Bałkany i niektóre inne kraje. Dotrze także do Polski.

Z upałami nie ma żartów, o czym świadczą szokujące wyniki najnowszego badania. Naukowcy z Instytutu Globalnego Zdrowia w Barcelonie opublikowali właśnie raport, z którego wynika, że w minionym roku fala upałów zabiła w Europie aż ponad 61 tys. osób. Szczyt upałów przypadł w 2022 r. na okres 18-24 lipca, w którym z powodu gorąca zmarło łącznie 12 tys. osób, najwięcej we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, Grecji i Niemczech.

Z nowego badania wynika, że większość śmiertelnych ofiar upałów wcale nie umiera od udaru cieplnego, lecz raczej od wcześniejszych chronicznych chorób np. płuc czy serca, z którymi wyczerpany gorącem organizm nie ma już siły walczyć.
Raport ukazał się na progu nowej fali gorąca, zapowiadanej przez synoptyków. Wszystko wskazuje na to, że latem 2023 rekordy temperatur w wielu popularnych krajach turystycznych Europy zostaną pobite.

Co może grozić turystom, wypoczywającym w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech? Jakie upały czekają nas w Polsce? Nie wygląda to wesoło.

Termometr wskazujący 35 stopni Celsjusza
W weekend 15-16 lipca 2023 ma przypaść apogeum upałów. To zła wiadomość dla wszystkich, tym bardziej dla turystów i osób spędzających wakacje na południu Europy. Z gorącem nie ma żartów - nowe badania wykazały, że w 2022 r. w czasie fali upałów zmarło w Europie ponad 61 tys. osób. jenshertel, 123Rf.com, zdjęcie ilustracyjne

Upał nad Polską. W najbliższy weekend nawet do 38 stopni Celsjusza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał komunikat, w którym uprzedza Polaków o nadchodzącej fali upałów. Bardzo gorąco ma być już w środę 12 lipca, ale szczyt skwaru przypadnie na weekend 15-16 lipca. W niedzielę temperatury sięgną w centrum kraju i na południowym zachodzie przeciętnie 35 stopni Celsjusza, ale modele nie wykluczają nawet 38 stopni.

Antycyklon Cerberus szaleje nad Włochami

Rekord temperatur we Włoszech ma przypaść w środę 12 lipca 2023, ale czerwony alarm, oznaczający zagrożenie dla zdrowia, ogłoszono już w weekend 8-9 lipca. Obecnie alerty pogodowe, ostrzegające przed upałem, obowiązują m.in. w Turynie, Florencji i Bolzano.
Najwyższe temperatury będą panować na Sardynii i Sycylii – nawet ok. 48 stopni Celsjusza. To właśnie we Floridii na Sycylii padł europejski rekord letniej temperatury – 48,8 stopnia, odnotowane w 2021 r.

Jak twierdzą włoscy meteorolodzy, przyczyną fali dotkliwych upałów we Włoszech jest szalejący nad półwyspem antycyklon Cerberus, nazwany tak od mitologicznego psa o trzech głowach, strzegącego bramy do Hadesu.

Sycylijskie miasteczko
W niektórych miejscach, np. na Sycylii, temperatura może sięgnąć niemal 50 stopni. Skwar we Włoszech powoduje m.in. antycyklon Cerberus. 10634669, Pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Wakacje w Grecji pod znakiem żaru z nieba. Nawet do 44 stopni

Jeśli spędzacie wakacje w Grecji, lepiej uważajcie na nadchodzące upały. Nad kraj przesunęła się fala ciepłego powietrza znad Afryki, która zdaniem specjalistów z Obserwatorium Narodowego w Atenach ma dotknąć wszystkich krajów nad brzegami Morza Śródziemnego i Bałkan.

Szczyt gorąca ma przypaść w dniach 14-16 lipca. Najgoręcej będzie w Grecji centralnej, w okolicach Aten i na Peloponezie – nawet ok. 44 stopni Celsjusza. W całym kraju ogłoszono też alarm pożarowy – spiekota grozi pożarami lasów.

W związku z rekordowymi upałami greckie ministerstwo zdrowia i pracy wydało ostrzeżenie, by nie wychodzić na zewnątrz między 12:00 a 17:00.

Kąpielisko w Katowicach
W czasie intensywnych upałów należy pić dużo wody i schładzać się kąpielami. Nie należy jednak poddawać organizm nagłym i radykalnym zmianom temperatury. Lepiej schładzać się powoli. Lucyna Nenow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Co pomaga na upał? Zobacz, jak najlepiej schłodzić organizm i uniknąć groźnego przegrzania. Podpowiadamy też, jak rozpoznać jego objawy

Hiszpania też idzie na rekord. Kordoba szykuje się na skwar powyżej 47 stopni

Hiszpanię nawiedza właśnie druga fala upałów tego lata. Alarm ogłoszono w 30 z 50 prowincji kraju: czerwony m.in. w Kordobie, Sewilli i Jaen, pomarańczowy w Maladze, Granadzie i na Balearach, żółty w Barcelonie.

Hiszpańscy meteorolodzy zapowiadają, że temperatura w najbliższych dniach na Półwyspie Iberyjskim może pobić poprzedni rekord (47,6 stopnia Celsjusza w 2021 r. w Kordobie).

Park w Katowicach
Przed gorącem można uciec do lasu lub miejskiego parku. karina trojok / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Jak chronić się przed upałem? IMGW opublikował poradnik

IMGW umieścił na swojej stronie internetowej poradnik ze wskazówkami jak przetrzymać najgorsze letnie upały. Poradnik jest dostępny za darmo online.

Najważniejsze wskazówki to:

  • Unikaj wystawiania się na słońce. Pamiętaj o nakryciu głowy, kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych
  • Unikaj wysiłku fizycznego
  • Pij dużo wody, spróbuj też napojów sportowych z elektrolitami
  • Pij chłodne napoje (ale nie zbyt zimne)
  • Korzystaj z klimatyzacji, ale unikaj zbyt dużych różnic temperatur
  • Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki. Niektóre mogą zbyt obciążać organizm w czasie upału
  • W ciągu dnia zamknij okna i zasuń zasłony
  • Wietrz pomieszczenia tylko wieczorem i nocą

Źródła: meteo.gr, The Guardian, thelocal.es, IMGW

Upał na rynku w Krakowie
W wielu miastach Polski i Europy działają publiczne natryski i fontanny na głównych placach. Latem przynoszą ochłodę mieszkańcom i turystom. Andrzej Banas / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najtańsze aquaparki w Polsce. Gdzie zabawa kosztuje najmniej? Który aquapark jest najtańszy dla rodzin z dziećmi? Aktualny ranking cenowy

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nadchodzą rekordowe upały w Polsce i Europie, nawet 49 stopni. Kiedy będzie szczyt gorąca? Sprawdźcie, jak chronić się przed spiekotą - Strona Podróży

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto