Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bożena Gajewska z Kutna wśród finalistów Nagrody POLIN 2023

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Na zdjęciu regionalistka Bożena Gajewska
Na zdjęciu regionalistka Bożena Gajewska Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Bożena Gajewska, regionalistka z Kutna znalazła się w gronie sześciorga finalistów konkursu Nagrody POLIN 2023 organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Kutnianka nominowana do wyjątkowej nagrody

Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 roku. Do tej pory otrzymało ją 8 laureatów. Nagradzane są osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym działaniem, niezwykłą postawą czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

- Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych" - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023 - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.

Tegoroczny finał konkursu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum POLIN. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych instytucji. Podczas uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023. Jedną z nominowanych do nagrody jest Bożena Gajewska, regionalistka z Kutna oraz wieloletnia prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

- Jednym z najważniejszych obszarów jej działalności społecznej jest przywracanie pamięci i ochrona dziedzictwa Żydów w Kutnie i regionie kutnowskim. Prowadzi kwerendy w archiwach, wyszukuje dokumenty i materiały ikonograficzne, pisze artykuły do Kutnowskich Zeszytów Regionalnych o historii społeczności żydowskiej na tym terenie. (...) W ramach tych działań realizuje akcje edukacyjne, warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania, sadzenie żonkili i krokusów. Organizuje upamiętnienia, bezpłatne wyjazdy młodzieży do byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem - czytamy na stronie organizatora konkursu.

W tym roku szansę na zdobycie nagrody mają:

  • Dorota Bida (Chełm)
  • Małgorzata K. Frąckiewicz (Łomża)
  • Bożena Gajewska (Kutno)
  • Stowarzyszenie Saga Grybów (Grybów)
  • Ewa Paul (Bełchatów i Sulmierzyce)
  • Mariusz Sokołowski (Wasilków i Białystok)
od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto