Samorządy w Kutnie i Łęczycy gotowe na program "500 plus"?

Justyna Sobczak
W Kutnie pieniądze z rządowego programu „500 plus” trafią do ok. 2,2 tys. rodzin. Obsługą wniosków zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Samorządy powiatu kutnowskiego i łęczyckiego przygotowują się do programu „Rodzina 500 plus”. Urzędnicy zapewniają, że będą gotowi.
Projekt „Rodzina 500 plus” to system wsparcia rodzin. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. W przypadku, gdy będziemy ubiegać się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich.Program „Rodzina 500 plus” rusza już 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski. W Kutnie realizacją programu zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Trzeba mieć świadomość, że do ośrodka pomocy społecznej w krótkim okresie czasu zgłosi się duża, niespotykana do tej pory liczba osób - mówi Małgorzata Pilichowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie. - Mamy od mieszkańców masę pytań związanych z programem, część z nich przychodzi do nas osobiście, część telefonuje. Informacje udzielane są na bieżąco, szczegóły dotyczące programu będzie można również znaleźć na naszej stronie internetowej.
W Łęczycy najbardziej niecierpliwi mieszkańcy również przychodzą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i pytają o program.
- Mieszkańcy przychodzą do nas w zasadzie już od stycznia i pytają czy można składać wnioski - mówi Teresa Zaborowska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i alimentów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łęczycy. - Pierwsze dni kwietnia będą zapewne gorące.
Sprawna realizacja zapisów ustawy będzie wymagała dobrego przygotowania logistycznego i niewątpliwie dużego zaangażowania ze strony pracowników. MOPS w Kutnie w związku z realizacją programu ogłosił już nabór na wolne stanowiska urzędnicze. Podobnie będzie w Łęczycy.
- Z całą pewnością będziemy potrzebowali nowych osób zatrudnionych w urzędzie do obsługi tylko tego zadania - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik burmistrza Łęczycy ds. komunikacji społecznej i promocji. - Być może wyodrębnimy w strukturze urzędu nową komórkę. Wszystko będzie zależało od ostatecznej liczby osób, które złożą wnioski i od wysokości środków finansowych na realizację tego zadania, jakie dodatkowo na ten cel wpłyną do budżetu łęczyckiego samorządu. Wiadomo, że wniosek będzie można złożyć osobiście, wysłać listem poleconym albo przez internet. Następnie urząd miasta, gminy lub ośrodek pomocy, właściwy dla miejsca zamieszkania, będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy. Jeśli wniosek wpłynie do urzędników do końca czerwca, wtedy świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Jak wygląda wniosek?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wzór wniosku, który trzeba będzie wypełnić, by starać się o 500 zł na dziecko. Rodzice, którzy chcą uzyskać 500 zł na drugie dziecko, będą mieli do wypełnienia tylko prosty formularz. Na początku trzeba będzie podać podstawowe dane, w tym PESEL dzieci. Więcej formalności będzie czekać rodziców, którzy chcą otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko. Ich obowiązywać będzie też kryterium dochodowe - 800 zł na członka rodziny lub wyższe - 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Rodzice będą musieli wypełnić formularz o zarobkach. Odpowiednie wnioski, jeśli sytuacja w rodzinie się nie zmieni, wystarczy złożyć raz w roku. Świadczenie w większości przypadków będzie wypłacane przelewem na konto.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie