Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pakiet papierów wartościowych dla plantatora lub pracownika KSC to 17,5 tysiąca akcji

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Krajowa Spółka Cukrowa rozpoczęła proces prywatyzacji, który potrawa prawie rok i zakończy się 20 września 2012 roku. Do 4 listopada pracownicy i plantatorzy mogą składać wnioski o przyznanie pożyczki na zakup 20 procent akcji. Na pozostałe 80 procent udziałów spółka może udzielić kredytu z okresem spłaty do 7 lat. Dziś oprocentowanie takiego kredytu wynosi 5,75 procent rocznie. Wnioski o pożyczkę można składać w cukrowni Dobrzelin. To jedyna cukrownia znajdująca się w województwie łódzkim.

Do podziału jest 777.781.211 akcji. Za każdą trzeba zapłacić po 1,6 zł. Każdy plantator może zapisać się na jeden pakiet akcji wynoszący 17,5 tys. sztuk plus ewentualnie dodatkowe 3 pakiety, o ile inni uprawnieni zrezygnują z zakupu. Pakiet kosztuje 28 tys. zł.

Wśród rolników zdania na temat prywatyzacji są mocno podzielone. - Najważniejsze w tej prywatyzacji jest to, że KSC będzie własnością ludzi związanych z produkcją cukru, czyli spółka zostanie w rękach polskich plantatorów i pracowników - mówi Andrzej Serwach, plantator z Suchodębia. - Obrót akcjami spółki też będzie mógł się odbywać tylko pomiędzy osobami uprawnionymi, co oznacza, że ludzie spoza branży nie będą mogli kupować udziałów.

- O prywatyzacji mówi się od roku - zauważa Marek Kolasiński, plantator. - Taka prywatyzacja daje gwarancję, że spółka nadal będzie funkcjonować, a my będziemy mieli gdzie odstawiać buraki, a może i jakaś dywidenda wpłynie do kieszeni.

Jednak nie wszyscy plantatorzy podchodzą do prywatyzacji tak optymistycznie. Za prywatyzacją są właściciele dużych gospodarstw, mniejsi rolnicy narzekają na brak pieniędzy na wykup akcji. - Wprawdzie nie ma obowiązku kupowania akcji, ale wykupię uprzywilejowany pakiet minimalnej liczby tysiąca akcji, za 1600 złotych, bo nie wiadomo, co będzie w przyszłości - mówi Tomasz Walczewski, plantator z gminy Krośniewice. - Za kilka lat może się okazać, że plantator bez akcji nie będzie mógł uprawiać buraków, bo tak zdecydują akcjonariusze. Uprawiam buraki na 6 ha, to oznacza, że kupując papiery wartościowe przez kilka lat pracuję za darmo.

- Ja uprawiam 24 ha buraków - mówi Krzysztof Zdziarski z gminy Nowe Ostrowy. - Chcę nabyć cały pakiet i więcej. To będzie inwestycja wieloletnia.

- Powtarzam rolnikom, którzy ze mną rozmawiają, aby kupowali tyle akcji na ile ich stać, by nie musieli rezygnować z całego zysku z produkcji buraków - mówi Krzysztof Nykiel, plantator z gminy Bedlno.

Krajową Spółkę Cukrową przed laty utworzono, by utrzymać produkcję cukru w polskich rękach. Dziś spółka wytwarza 40 procent cukru w Polsce, jest 7. co do wielkości firmą w Europie. W sezonie 2009/2010 spółka wypracowała 188 milionów złotych netto zysku. Wypłacono dywidendę w wysokości 90 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto