Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynasta i czternasta emerytura. Kiedy wypłata? W Jakiej wysokości?

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Trzynasta emerytura już w kwietniu, a czternasta w listopadzie. Emeryci i renciści otrzymają w 2021 roku dwa dodatkowe świadczenia. W jakiej wysokości?

Trzynasta emerytura

W kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Trzynasta emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto. To znaczy, że na rękę, czyli po opodatkowaniu, będzie to kwota 1067 zł.

Tak zwana trzynastka, będzie wypłacana z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Wypłacana jest wszystkim emerytom i rencistom pobierającym świadczenia z ZUS, KRUS oraz tzw. emerytom mundurowym. Wypłatę dostaną wraz z normalnym świadczeniem w terminie, w jakim zwykle je otrzymują. Wypłatę otrzyma ok. 9,8 mln osób.

Czternasta emerytura z ZUS

Kolejne w 2021 roku dodatkowe roczne świadczenie, czyli tak zwana czternasta emerytura zostanie wypłacona z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł na rękę.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełna kwota nie dla każdego

Pełną kwotę 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

- Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Z kwoty czternastego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynasta i czternasta emerytura. Kiedy wypłata? W Jakiej wysokości? - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto