Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Łąkoszyn się buntują. Chcą ekranów dźwiękoszczelnych

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Mieszkańcy osiedla Łąkoszyn mają dość hałasu komunikacyjnego z krajowej dwójki. Chcą, by władze miasta zatroszczyły się o budowę ekranów dźwiękochłonnych. W tej sprawie spotkali się z prezydentem miasta i przedstawicielami RSM "Pionier", prosząc o pomoc w rozwiązaniu ich problemu. Tymczasem Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pionier" przyznaje, że ma dokumentację na budowę ekranów od 2003 roku. Realizacja zadania rozbija się jednak o wysokie koszty ich ustawienia.

Jak informuje prezydent Zbigniew Burzyński, na spotkaniu nie pojawił się nikt z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bowiem GDDiK stoi na stanowisku, że montaż ekranów akustycznych na osiedlu Łąkoszyn nie jest jej obowiązkiem.

- Osiedle Łąkoszyn powstawało kilkadziesiąt lat po wybudowaniu drogi krajowej - mówi Maciej Zalewski, rzecznik GDDiK. - Skoro inwestor budował osiedle mieszkaniowe przy tak ruchliwej trasie, powinien się liczyć z konsekwencjami, a w trosce o swoich lokatorów - zadbać o budowę ekranów. Z naszych dokumentów wynika, że wykonawca osiedla miał po zakończeniu inwestycji ustawić ekrany. Trudno, abyśmy my teraz ponosili koszty jego decyzji.

Tymczasem mieszkańcy Łąkoszyna mają dość hałasu. - Nie da się normalnie funkcjonować, taki jest hałas z drogi - mówi pan Wiesław. - Latem trzeba zamykać okna, by słyszeć o czym mówią w telewizji. Chcieliśmy postawić garaże wzdłuż drogi, aby zminimalizować hałas, ale takiej zgody nie było. Po remoncie krajowej dwójki, kilka lat temu drogę podwyższono, a hałas jest jeszcze większy.

Wiceprezes RSM "Pionier", Krzysztof Matusiak przyznaje, że spółdzielnia wie o problemie. - W 2003 roku mieliśmy nawet pozwolenie na budowę, ale wszystko rozbiło się o ogromne koszty ustawienia ekranów - mówi Krzysztof Matusiak, wiceprezes spółdzielni. - Wtedy szacowaliśmy, że będą one kosztować ok. 600 tys. złotych. Teraz kosztorysy trzeba zweryfikować. Chcielibyśmy wystąpić o dofinansowanie inwestycji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Spółdzielnia "Pionier" wystąpiła do GDDKiA o informację dotyczącą natężenia ruchu i poziomu hałasu. Badania wykonywano w 2010 roku, jednak wciąż trwa opracowywanie mapy dźwiękowej. Ma być gotowa do końca roku. Z danych sprzed 5 lat wynika, że krajową dwójką w Kutnie przejeżdżało dziennie około 15 tysięcy aut.

- Czekamy na wyniki pomiarów, jakimi ma dysponować GDDKiA w Łodzi, gdyż wtedy okaże się, czy rzeczywiście istnieje potrzeba montowania ekranów dźwiękochłonnych - dodaje wiceprezes Matusiak. - Do tego czasu mamy związane ręce.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto