18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści poprawiają egzamin dojrzałości

Maciej Kałach
Archiwum
W ogólniakach i technikach zaczynają się poprawkowe matury. Od poniedziałku do piątku trwają egzaminy ustne, ale w główny dzień sprawdzianów we wtorek, 4,5 tys. maturzystów z Łódzkiego podejdzie do pisemnych poprawek egzaminu dojrzałości. To grupa dwa razy liczniejsza niż w 2010 r.

Tak potężna liczba poprawkowiczów to efekt kiepskich wyników majowej matury z matematyki, której nie zdał co piąty uczeń.

Do poprawki ma prawo absolwent, który wiosną nie zaliczył jednego z obowiązkowych egzaminów - dwie porażki lub udowodnione ściąganie powodowały, że maturzysta ma prawo starać się o świadectwo dojrzałości dopiero w maju 2012 r.

Najwięcej pechowców z województwa łódzkiego poległo na matematyce - arkusz z tego przedmiotu będzie jutro rozwiązywać aż 3630 absolwentów, w tym prawie tysiąc w Łodzi. 400 zdających poprawia język, 280 język polski, a 89 niemiecki.

Dzięki poprawkowiczom korepetytorzy zaliczyli niezwykle udany sezon wakacyjny - ceny za godzinę zegarową matematyki u wykładowców akademickich sięgały nawet 70 zł. Taniej było u korepetytorów, którzy sami właśnie zdali maturę i douczali rówieśników. W lipcu dotarliśmy do jednego z nich - brał 20 zł za spotkanie z każdym ze swoich trzech podopiecznych z ogólniaków.

Nie wszyscy pechowcy musieli wydawać oszczędności na przygotowanie do poprawki. - W czasie wakacji nauczyciel matematyki przychodził do szkoły i społecznie prowadził zajęcia z absolwentami - mówi Małgorzata Rybińska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 w Łodzi. W popularnej samochodówce prawo do poprawki ma 14 chłopaków, czterech kolejnych przez lato utrzymywało kontakt z nauczycielem angielskiego, bo właśnie z tego języka będą się pisemnie poprawiać we wtorek.

- Kurier ma przyjechać z arkuszami między godz. 5 a 7.30. Dwie sale są już przygotowane i bardzo wierzymy w naszych pechowców - wyznaje Małgorzata Rybińska.

W sukces wierzy też Dariusz Płacheta, jeden z czternastu absolwentów z ZSP nr 7, którzy polegli na matematyce. - Przez ostatnie dwa tygodnie dzień w dzień widziałem się w szkole z moją panią od matematyki. W maju do zaliczenia zabrakło mi jednego punktu, teraz nie może się to powtórzyć - mówi Dariusz.

Ze świadectwem dojrzałości Darek zamierza dostać się na Politechnikę Łódzką - z tzw. drugiego naboru tej uczelni absolwent samochodówki chce bezpłatnie studiować transport.

Część uczniów nie napisze egzaminu w swojej macierzystej szkole. Placówki, w których liczba pechowców była niewielka, miały prawo wysyłać uczniów do innych ogólniaków lub techników na podstawie porozumień między dyrektorami. W ten sposób absolwenci z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi spróbują swoich sił w XV LO, a z II LO z Sieradza odwiedzą szkołę w Wojsławicach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto