MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w województwie łódzkim?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Niespełna 2,5 tys. zł brutto wynosi przeciętna emerytura w województwie łódzkim. Nie brakuje jednak emerytów, którzy co miesiąc inkasują kilka razy wyższą kwotę. Z drugiej strony są emeryci, którzy co miesiąc otrzymują z ZUS-u zaledwie kilka lub kilkanaście groszy.

Najwyższą emeryturę w całym województwie wypłaca II Oddział ZUS w Łodzi, który obejmuje swoim działaniem część Łodzi, Pabianice, Sieradz, Wieluń, Zduńską Wolę, Pajęczno i Poddębice.

Czytaj dalej
Niespełna 2,5 tys. zł brutto wynosi przeciętna emerytura w województwie łódzkim. Nie brakuje jednak emerytów, którzy co miesiąc inkasują kilka razy wyższą kwotę. Z drugiej strony są emeryci, którzy co miesiąc otrzymują z ZUS-u zaledwie kilka lub kilkanaście groszy. Najwyższą emeryturę w całym województwie wypłaca II Oddział ZUS w Łodzi, który obejmuje swoim działaniem część Łodzi, Pabianice, Sieradz, Wieluń, Zduńską Wolę, Pajęczno i Poddębice. Czytaj dalej Pixabay
Niespełna 2,5 tys. zł brutto wynosi przeciętna emerytura w województwie łódzkim. Nie brakuje jednak emerytów, którzy co miesiąc inkasują kilka razy wyższą kwotę. Z drugiej strony są emeryci, którzy co miesiąc otrzymują z ZUS-u zaledwie kilka lub kilkanaście groszy.

Najwyższą emeryturę w całym województwie wypłaca II Oddział ZUS w Łodzi, który obejmuje swoim działaniem część Łodzi, Pabianice, Sieradz, Wieluń, Zduńską Wolę, Pajęczno i Poddębice.

- Najwyższa emerytura wynosi 22.303 zł, a otrzymuje ja mgr inż. technologii rolno spożywczej - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Emeryt ma 78 lat, a jego straż pracy wynosi 56 lat i 4 miesiące. Na drugim miejscu znalazł się były starszy mistrz w firmie, który w sumie przepracował 52 lata i 4 miesiące, a na emeryturę przeszedł w ubiegłym roku, gdy skończył 67,5 roku. Jego emerytura brutto to 16.233 zł.

Najniższe miejsce na podium emerytalnych rekordzistów zajmuje były nauczyciel akademicki, który uczył w sumie przez 60 lat i 2 miesiące, a emeryturą cieszy się od września 2016 roku. Co miesiąc inkasuje 15.429 zł brutto.

Najniższe emerytury w Łodzi i regionie

Najbiedniejszym emerytem w Łodzi i województwie łódzkim jest łodzianin, który co miesiąc otrzymuje... 6 groszy. Nie przedstawił żadnych dokumentów, na podstawie których można byłoby obliczyć kapitał początkowy, a od 1999 roku wysokość jego składek płaconych do ZUS-u wyniosła zaledwie 12,98 zł. Mężczyzna pobiera zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

II Oddział ZUS w Łodzi wypłaca 75 groszy emerytury 63-letniej kobiecie, która na emeryturę przeszła w ubiegłym roku, a formalnie pracowała i płaciła składki przez 4 miesiące. Ośmioma miesiącami pracy może się natomiast pochwalić 65-letnia mieszkanka województwa łódzkiego, która emeryturą cieszy się od 2019 roku. Co miesiąc Oddział ZUS w Tomaszowie przekazuje jej 1,25 zł.

Jak wyliczyć wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału początkowego oraz składek, które są zgromadzone na koncie osoby ubezpieczonej i co roku waloryzowane. Są one następnie dzielone przez przewidywaną dalszą długość życia emeryta, na podstawie wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Zasada jest prosta: im później przechodzi się na emeryturę, tym świadczenie jest wyższe. Dzieje się tak dlatego, że przyszły emeryt gromadzi więcej składek na koncie i są one wypłacane przez krótszy czas.

Jakie przywileje mają emeryci?

"Groszowi" emeryci korzystają z innych benefitów, jakie zapewnia im sam status emeryta i legitymacja.

- Osoby te podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą się bezpłatnie leczyć, mają też prawo do zniżek przewidzianych dla emerytów - wylicza Monika Kiełczyńska.

Czternasta emerytura

To nie koniec: przysługują im także trzynasta i czternasta emerytura. Wiosną otrzymali 1217,98 zł "na rękę" w ramach trzynastki. Jesienią natomiast ma być wypłacona czternasta emerytura, która ma wynieść 1338,44 zł brutto, tyle, ile najniższa emerytura. Dokładne zasady dotyczące tegorocznego świadczenia nie zostały jeszcze przedstawione.

W ubiegłym roku czternasta emerytura wyniosła 1022,3 zł netto, a w pełnej wysokości przysługiwała osobom, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Dostawali ją także ci, którzy mają wyższe świadczenie, na zasadzie złotówka za złotówkę - jeśli ktoś miał 3 tys. zł brutto emerytury, to czternastka była niższa o 100 zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w województwie łódzkim? - Dziennik Łódzki

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto