Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Krzyżanów wysoko w Rankingu Samorządów. Wójt: "Tę nagrodę dedykuję wszystkim mieszkańcom"

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
nadesłane UG Krzyżanów
W poniedziałek (23 października) w Kinie Kultura w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród XIX edycji Rankingu Samorządów „Rzeczypospolitej”. W jednym z rankingów wysokie miejsce zajęła gmina Krzyżanów w powiecie kutnowskim.

Duże wyróżnienie dla Krzyżanowa

Ranking „Rzeczypospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Celem Rankingu jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w naszym kraju. Oceniane są dokonania lokalnych władz w Polsce pod kątem dbałości o zrównoważony rozwój wspólnoty lokalnej ujmowany w kategoriach: trwałości ekonomicznej - w obszarze tym oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), sytuacja finansowa gminy, umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz potencjału rozwojowego, trwałości społecznej – w obszarze tym oceniano wydatki na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), trwałości środowiskowej – w obszarze tym oceniano nakłady na zieloną infrastrukturę, efektywność gospodarki wodno – kanalizacyjnej, poziom selektywnej zbiórki odpadów.

W 2023 roku oceniano gminy pod kątem 30 wskaźników wyliczonych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów w poszczególnych obszarach oceny.

W kategorii gmin wiejskich Gmina Krzyżanów uplasowała się na bardzo wysokim IX miejscu na 1513 gmin w Polsce. Dyplom oraz gratulacje na ręce Tomasza Jakubowskiego, wójta gminy Krzyżanów złożył Przewodniczący Kapituły - były Premier RP prof. Jerzy Buzek.

Pozostałe gminy z powiatu kutnowskiego uplasowały się na następujących pozycjach: Nowe Ostrowy 18 miejsce, Strzelce – 365 miejsce, Bedlno – 415 miejsce, Łanięta 791 miejsce, Kutno 1181 miejsce, Oporów 1389 miejsce.

Tak wysoka pozycja w rankingu świadczy o dbałości władz gminy w szczególności o jakość życia mieszkańców, wsłuchiwaniu się w ich głosy i potrzeby, ale również świadczy o bardzo dobrym rozwoju gminy w każdym obszarze działania samorządu.

- Tę nagrodę dedykuję wszystkim mieszkańcom Gminy Krzyżanów. To prestiżowe wyróżnienie mogliśmy osiągnąć tylko dzięki ciężkiej, wieloletniej, systematycznej pracy, dzięki trafnym decyzjom wspierającym rozwój Gminy, udanym inwestycjom zwiększającym komfort życia mieszkańców, wzajemnym zrozumieniu, zgodzie, która panuje w Radzie i całej Gminie. Na ten sukces pracowaliśmy wszyscy: mieszkańcy Gminy Krzyżanów, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi jak też Rada Gminy Krzyżanów – mówi Tomasz Jakubowski, wójt gminy Krzyżanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto