Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy z hulajnogami w Kutnie będzie porządek? Interweniuje posłanka Matysiak

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
Od wtorku mieszkańcy Kutna korzystać mogą z 50 hulajnóg elektrycznych. Z pewnością stanowi to ciekawe uzupełnienie oferty transportowej tuż obok działających już rowerów publicznych oraz autobusów miejskich. Z drugiej strony niejednokrotnie słyszy się jednak o problemach, które generują takie hulajnogi w miastach. Niektóre obawy podzielają także sami mieszkańcy Kutna w mediach społecznościowych, w imieniu których kutnowska posłanka Paulina Matysiak zwróciła się z interwencją do prezydenta Burzyńskiego.

Obawy dotyczą przede wszystkim zostawiania hulajnóg w niedozwolonych miejscach lub parkowania ich na chodnikach w taki sposób, że będą stanowić niebezpieczną przeszkodę dla pieszych, zwłaszcza osób starszych czy rodziców z wózkami.

Dlatego pragnę sprawdzić, czy miasto jest odpowiednio przygotowane na obsługę nowego rodzaju transportu oraz czy podejmie działania, aby zapewnić wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo na drodze i chodniku - czytamy w piśmie skierowanym przez posłankę Matysiak do Zbigniewa Burzyńskiego, prezydenta Kutna.

W swoim piśmie Matysiak pyta o to, czy w Kutnie zostały wyznaczone (lub będą wyznaczone) specjalnie oznaczone miejsca do parkowania hulajnóg, gdzie ich parkowanie jest dozwolone oraz w jaki sposób miasto będzie przeciwdziałać pozostawianiu hulajnóg w niedozwolonych miejscach. Prosi również o odpowiedź na pytanie czy Straż Miejska będzie czuwać nad przestrzeganiem prawa obowiązującego użytkowników hulajnóg elektrycznych, czy operator systemu wypożyczania hulajnóg jest zobowiązany do usuwania pozostawionych pojazdów w niedozwolonych miejscach oraz czy miasto planuje akcję informacyjną dla mieszkańców Kutna, jakie przepisy obowiązują odnośnie do korzystania z hulajnóg elektrycznych.

O odpowiedzi na pismo poinformujemy.

Nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące hulajnóg

Przypominamy, że od 21 września tego roku obowiązują nowe przepisy Kodeksu drogowego dotyczące użytkowników hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (UTO), według których m.in. w przypadku e-hulajnóg jazda po jezdni jest zakazana, jeśli dozwolona prędkość pojazdów jest na niej wyższa niż 30 km/h. Użytkownikom UTO (np. monocykli czy elektrycznych deskorolek) nowe zapisy zakazują jazdy po każdej jezdni, nawet jeśli jest na niej pas ruchu dla rowerów.

Zmiany wprowadzono za pomocą ustawy z 5 sierpnia 2022 roku „o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw”. Wśród tych „niektórych innych ustaw” jest także Prawo o ruchu drogowym. Po zmianach art. 33a. ust.3 PoRD brzmi tak:
"Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
  • pasa ruchu dla rowerów,
  • przejazdu dla rowerów,
  • jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.”

Więcej o hulajnogach w Kutnie (np. jak z nich korzystać) przeczytasz TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto