MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Kutna na 2023 rok przyjęty. Jakie inwestycje zaplanowano?

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Budżet Kutna na 2023 rok opiewa na blisko 287 milionów złotych. Z czego około 50 milionów to wydatki na inwestycje.
Budżet Kutna na 2023 rok opiewa na blisko 287 milionów złotych. Z czego około 50 milionów to wydatki na inwestycje. UM Kutno
Radni Rady Miasta Kutno przyjęli budżet miasta na przyszły rok. 13 przedstawicieli klubu Porozumienie Dla Kutna zagłosowało za uchwałą. 7 radnych Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Jak poinformował prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, nadchodzi kolejny ciężki rok dla wielu samorządów w Polsce.

Przyjęto budżet na przyszły rok

- Poprzednie dwa okresy finansowe, nad którymi debatowaliśmy rok lub dwa lata temu mieliśmy pandemię COVID-19. Nie wiedzieliśmy co nas będzie czekać, do tego dołożyć wojnę na Ukrainie, ale jakoś to wszystko udało się rozwiązać. Nie chcę być złym prorokiem, ale fundusze samorządowe czeka krach. Budżet zbliża się do 300 milionów złotych i można byłoby się cieszyć z tego powodu. Najważniejsze są jednak dochody i wydatki bieżące. W przyszłym roku po raz pierwszy nie będą się bilansować. Dlaczego? Wzrost w tym roku po stronie dochodów mamy tylko nieco ponad 2 miliony. Wzrost wydatków to ponad 17 milionów. Skąd się to bierze? Przyczyną jest reforma podatkowa, którą rząd rozpoczął jeszcze w 2019 roku. Przez to zaczęło nam ubywać dochodów z podatku PIT. Na początku było to około trzech milionów złotych, ale teraz jest to już około 25 milionów złotych mniej. Za co dostajemy rekompensatę rzędu 6,3 miliona złotych. Ale jak to porównać? – pytał prezydent Zbigniew Burzyński.

Budżet Kutna na 2023 rok opiewa na blisko 287 milionów złotych. Z czego około 50 milionów to wydatki na inwestycje. W nadchodzącym roku przewidywane jest dokończenie zadań rozpoczętych w 2022 roku jak na przykład: przebudowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9, realizacja Zielonej Osi Miasta czy wymiana oświetlenia ulicznego. Do tego należy dołożyć przebudowę kilku dróg ujętych w dużym projekcie modernizacyjnym.

- Opiniujemy pozytywnie budżet na 2023 rok. Projekt budżetu jest solidnie skonstruowany. Biorąc pod uwagę pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej my też oceniamy ten budżet pozytywnie i będziemy głosować za jego przyjęciem – podkreślał Grzegorz Chojnacki, przewodniczący klubu Porozumienie Dla Kutna.

Na wtorkowej sesji rady miasta, radni przyjęli również uchwały dotyczące Strategii Rozwoju Miasta Kutno 2030 oraz uchwałę dotyczącą rozpoczęcia prac nad wejściem w życie karty mieszkańca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto