Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Oto nowi posłowie z okręgu nr 11. Kto nie trafi do Sejmu?

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
archiwum prywatne, J. Kaźmierczak, D. Piekarczyk, M. Stadnicki
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła już oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. W okręgu nr 11 wybrano 12 posłów. Nie brakuje też niespodzianek.

Wybory 2023 do Sejmu. Kto zostanie posłem/posłanką?

Okręg nr 11 obejmuje powiaty łęczycki, kutnowski, łaski, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski. Także w tym okręgu przewaga PiS jest spora. Kandydaci partii rządzącej zgarnęli 221 tysięcy głosów. (41,46 proc.). Kolejny komitet, czyli Koalicja Obywatelska zdobyła 138 tys. głosów (25,89 proc), następnie Trzecia Droga 77,3 tys. (14,50 proc.), Nowa Lewica ponad 41,1 tys. (7,73 proc.) oraz Konfederacja 36,3 tys. (6,82 proc.). W okręgu nr 11 do zdobycia było 12 mandatów poselskich.

6 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości

 • Joanna Lichocka - 36 060
 • Marcin Przydacz - 30 423
 • Paweł Rychlik - 27 361
 • Piotr Polak - 23 845
 • Tadeusz Woźniak - 19 691
 • Marek Matuszewski- 17 412

Dużym zaskoczeniem jest to, że do Sejmu nie dostanie się wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Oddano na niego 16 875 głosów.

- Z polityką się żegnam, wracam do pracy naukowej. Wszystkim nowowybranym posłom gratuluję! - napisał w mediach społecznościowych Tomasz Rzymkowski.

Trzy mandaty zdobyła Koalicja Obywatelska:

 • Cezary Tomczyk - 69 211
 • Agnieszka Hanajczyk - 16 865
 • Krzysztof Habura - 11 267

Mandatu do Sejmu nie otrzyma także Małgorzata Raczkiewicz. Łęczycanka zdobyła 3 738 głosów (w samej Łęczycy: 1 724).

- Szanowni Państwo, Drodzy mieszkańcy regionu i okręgu 11. Czas kampanii wyborczej to był trudny ale dobrze wykorzystany okres. Miałam możliwość spotkania i odbycia rozmów z ludźmi, którzy byli mi przyjaźni, ale też z tymi którzy byli przeciwni. Te rozmowy dały mi siłę i motywację do działania oraz wiarę w to, że trzeba działać i próbować promować swoje standardy. Dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy, które były wyrazem zaufania i jakim mnie Państwo obdarzyliście. Mam nadzieję, ze moją pracą i działaniami w przyszłości pozyskam jeszcze większe poparcie, aby móc reprezentować nasz region i okręg. Aby reprezentować kobiety, lokalne społeczności i środowisko medyczne. Ale to są już tematy na przyszłość. Dzisiaj ogromnie się cieszę z sukcesu demokracji w Polsce i wspólnej wygranej opozycji. Frekwencja na wyborach świadczy o ogromnej odpowiedzialności i dojrzałości naszych obywateli. Wspólnie mamy szanse na radosne jutro - powiedziała nam Małgorzata Raczkiewicz, kandydatka na posłankę Koalicji Obywatelskiej.

Do Sejmu nie dostaną się także kutnianie: Jacek Sikora, radny Powiatu Kutnowskiego i prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Kutno oraz Wojciech Ziółkowski, lekarz i wiceprzewodniczący powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

Dwa mandaty otrzymali kandydaci Trzeciej Drogi:

 • Paweł Bejda - 25 363
 • Jolanta Zięba-Gzik - 10 474

Jeden mandat dla Nowej Lewicy

 • Paulina Matysiak

- Dziękuję za wszystkie słowa wsparcia, trzymanie kciuków i za każdy głos na listę Lewicy i przy moim nazwisku (...) Wiele spraw jest teraz do załatwienia, ja dalej będę pracować by transport publiczny był dostępny - napisała w mediach społecznościowych posłanka Paulina Matysiak.

O porażce może mówić natomiast Konfederacja, która w naszym okręgu nie zdobyła ani jednego mandatu.

Wybory do Senatu bez niespodzianek

Przemysław Błaszczyk (Prawo i Sprawiedliwość) ponownie został wybrany na senatora z okręgu nr 25. Na ubiegającego się o reelekcję Błaszczyka zagłosowało 67 405 osób (46,84%).

O mandat senatorski, który obejmuje powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i poddębicki walczyli się również: Tadeusz Gajda (Pakt Senacki) - 49 191 głosów (34,18%), Kamil Sobol (Konfederacja) - 14 230 głosów (9,89%), Radosław Gajda (Bezpartyjni Samorządowcy) - 9 814 głosów (6,82%) oraz Dariusz Pigłowski (Ruch Naprawy Polski) - 3 260 głosów (2,27%).

- Bardzo dziękuje wyborcom za to, że kolejny raz obdarzyli mnie zaufaniem. Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się i pomagali w kampanii wyborczej. Cieszę się, że mieszkańcy naszego regionu docenili moją pracę. Podkreślam, że to jest nasz wspólny sukces - powiedział Przemysław Błaszczyk, senator RP.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2023. Oto nowi posłowie z okręgu nr 11. Kto nie trafi do Sejmu? - Łęczyca Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto