Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają gazu pod Kutnem! Powstanie najgłębszy otwór badawczy w Polsce

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Pracownicy spółki Poszukiwania Nafty i Gazu "Nafta" z Piły zaczęli ustawianie wiertni do poszukiwania tradycyjnego gazu ziemnego. Wiertnia jest stawiana w Gołębiewie Nowym. Ma mieć wysokość 43,5 m, udźwig na początek 300 ton. Wiercenie do głębokości około 6.450 metrów ma trwać około 8 miesięcy. Już postawiono rurę o średnicy 508 mm, która będzie stanowić miejsce wiercenia przez struktury gleby.

- Zgodnie z harmonogramem wiercenie powinniśmy rozpocząć 22 sierpnia - mówi Paweł Kaczmarowski, kierownik wiertni. - Wiercić będziemy przez całą dobę. Przy drążeniu pracować ma 20 osób. Po dwóch miesiącach pokonamy około 1.700 metrów. Później ściągniemy urządzenia o większym udźwigu.

Wykonawcy przyznają, że w trakcie prac może być lekki hałas, ale w większości zastosowane będą cichsze silniki elektryczne, a nie spalinowe.

Czytaj także: Szyby wiertnicze w okolicach Kutna, szukają gazu

Przypomnijmy, że koncesję na poszukiwania gazu konwencjonalnego, na obszarze "Kutno-Żychlin", dostała 23 marca 2007 roku amerykańska firma FX Energy Poland. Koncesja obowiązuje do 23 marca 2013 roku. Obejmuje 1.149 km kwadratowych obszaru położonego na terenie aż trzech województw.

W Łódzkiem strefa ta obejmuje miasto i gminę Kutno oraz gminy: Strzelce, Oporów, Łanięta, Bedlno, Krzyżanów, Nowe Ostrowy, Żychlin oraz Krośniewice z powiatu kutnowskiego, a także sąsiednie gminy: Kiernozia, Kocierzew Południowy, Chąśno, Zduny i Łowicz. Od północy obszar ten wyznaczają gminy Gostynin, Słubice, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Gąbin z Mazowsza oraz miasto i gmina Lubień Kujawski w woj. kujawsko-pomorskim.

Czytaj także: Kiedy będzie gaz ziemny w Kutnie?

Otwór Kutno-2, w Gołębiewie Nowym, będzie najgłębszym z aktualnie wierconych otworów badawczych w Polsce. Stanowi spore wyzwanie dla inżynierów z pilskiej spółki. Planowana głębokość otworu to 6.450 m.

Struktura Kutno została wykryta badaniami sejsmologicznymi w latach 70. W latach 1979--1983 Polskie Górnictwo Naftowe wykonało odwiert Kutno-1. Z przyczyn technicznych wiercenie zakończono na pokładach soli cechsztynu, na głębokości 5.457 metrów.

Czytaj więcej: Wiceminister Waldemar Pawlak o złożach w okolicach Kutna

- Struktura Kutno leży na głębokości 6.350-6.500 m, pod wielką poduszką solną uformowaną ze spiętrzonych soli cechsztyńskich - mówi dr inż. Krzysztof Kwolek, kierownik Działu Rozpoznania i Poszukiwania Złóż PGNiG, oddziału w Zielonej Górze. - Prognozowane zasoby gazu ziemnego wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset mld metrów sześciennych. To może być największe złoże w kraju.

Czytaj więcej: Czy Kutno stanie się gazową potęgą?


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto