Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają gazu na głębokości 1100 metrów, napotkali już na utrudnienia

Dorota Grąbczewska, pp
Minął miesiąc od rozpoczęcia gazowego odwiertu badawczego w Gołębiewie Nowym w poszukiwaniu złóż. Pracownicy Nafty Piła wiercą już na głębokości 1.100 metrów.

Po drodze firma napotkała na bardzo twarde skały, twardsze niż się spodziewano. Skały pojawiły się na głębokości 200 metrów. Prace idą więc nieco wolniej niż zakładano. W godzinę wiertło pokonuje dwa metry skał. Na tej głębokości temperatura wynosi około 60 stopni Celsjusza.

Zbigniew Tantys, przedstawiciel inwestora, zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia wybuchem gazu. Takie plotki niedawno się pojawiły.

- Nie ma takiej możliwości. Po pierwsze, na takich głębokościach nie ma gazu, a po drugie mamy odpowiedni system monitoringu całego procesu wiercenia - podkreśla Zbigniew Tantys, dyrektor FX Energy. - Nawet śladowa ilość gazu 0,01 procent jest przez nas odnotowana. A jeśli gaz się pojawia, to rozpuszcza się w płynach, które stosujemy jako płuczki, jest też system odgazowywania. W końcu jesteśmy specjalistami.

Spodziewają się 204 mld metrów sześciennych

Szacuje się, że pod ziemią jest nawet 204 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, który może być eksploatowany przez 30, 40 lat. Koszt odwiertu to około 80 mln zł. Samorządowcy już zacierają ręce. Jeśli faktycznie gaz pod Kutnem jest, to do budżetów gmin będzie wpływać rocznie po kilka milionów złotych.

Otwór Kutno 2 będzie najgłębszy w Polsce. Nafta Piła, która go wierci, ma się dostać na głębokość 6.450 m. Do tej pory najgłębszy otwór w Polsce ma 6.006 m i znajduje się w Czaplinku. Przypomnijmy, że koncesja wydana amerykańskiej spółce FX Energy Poland i PGNiG dotyczy obszaru 1149 kilometrów kwadratowych i obejmuje teren Kutna i gmin: Kutno, Strzelce, Oporów, Łanięta, Bedlno, Krzyżanów, Nowe Ostrowy, Żychlin, Krośniewice, Kiernozia, Kocierzew Południowy, Chąśno, Zduny, Łowicz (województwo łodzkie), Gostynin, Słubice, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Gąbin (województwo mazowieckie) oraz Lubień Kujawski w województwie kujawsko-pomorskim.

Niestety, na pierwsze pieniądze gminy mogą liczyć dopiero za kilka lat. - Trzymam kciuki, by pod Kutnem rzeczywiście był gaz - mówi Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. - Mamy strefę przemysłową i jesteśmy przygotowani, aby w przemysłowej dzielnicy miasta powstał zakład oczyszczający wydobyty gaz.

- Nie chcę zapeszać - mówi ze spokojem Jerzy Bryła. - Na razie czekamy, by informacje o pokładach gazu w naszym rejonie zostały ostatecznie potwierdzone. Dopiero później zaczniemy liczyć pieniądze, jakie mogą zasilić gminną kasę.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto