Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Dialogu w II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie

Piotr Panfil
II LO w Kutnie
W dniach od 5 do 26 października uczniowie klasy IId II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza uczestniczyli w programie Szkoła Dialogu przygotowanym przez organizację pozarządową - Fundację Forum Dialogu między Narodami. Podczas dwudziestogodzinnych warsztatów, prowadzonych przez trenerki Fundacji, Agnieszkę Witkowską i Małgorzatę Jastrzębską, uczniowie poznawali historię i kulturę Żydów.

W środę podczas podsumowującego projekt spotkania w szkole gościła grupa liderów społeczności żydowskiej z USA przebywających w Polsce w ramach programu wizyt studyjnych, realizowanego wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W spotkaniu wzięli również udział pani Grażyna Baranowska z MBP w Kutnie, która poinformowała obecnych o założeniach realizowanego cyklicznie Festiwalu Szaloma Asza (w tym roku siódma edycja) oraz pan Janusz Pawlak, autor publikacji o historii kutnowskiej społeczności żydowskiej.

Uczniowie mieli okazję przeprowadzenia krótkich wywiadów z gośćmi, dzięki którym poznali realia życia współczesnych Żydów w USA, którym Polska kojarzy się głównie z Holocaustem i komunizmem, ale podczas wizyty dostrzegli piękno i nowoczesność naszego kraju oraz otwartość spotykanych Polaków.

Efektem warsztatowej pracy młodzieży było przygotowanie wycieczki po Kutnie - śladami społeczności żydowskiej naszego miasta, na którą zaproszeni zostali goście z USA. W przygotowanie wycieczki zaangażowana była cała klasa IId, poszczególne grupy opracowały trasę, wyszukały informacje i materiały ikonograficzne, korzystając ze wsparcia Janusza Pawlaka, Andrzeja Olewnika (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna), Jolanty Leśniewskiej (Archiwum Państwowe oddział w Kutnie), Grzegorza Skrzyneckiego (Muzeum Regionalne w Kutnie).

Uczniowie wcielili się w role przewodników po przedwojennym Kutnie, w którym współistniały społeczności polska i żydowska. Trasa wiodła z Kasprowicza do centrum miasta, gdzie mieściła się synagoga, na ulicę Mickiewicza, aż do cukrowni ,,Konstancja”, na terenie której znajdowało się getto. Była to niezwykła, żywa lekcja historii.

Warsztaty i spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej na pewno przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o wielokulturowej przeszłości naszego miasta, o której trzeba pamiętać i dziś. Sprawozdanie z całego projektu i współpracy z Fundacją Forum Dialogu między Narodami zostanie wysłane na konkurs, którego podsumowanie odbędzie się podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto