Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd „Śladami Łuki Bakowicza” PTTK w Sieradzu 2024. Ponad 250 turystów na trasie poprowadzonej po powiecie poddębickim ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
W tym roku turyści wędrowali trasą poprowadzoną po powiecie poddębickim
W tym roku turyści wędrowali trasą poprowadzoną po powiecie poddębickim Paweł Gołąb
Śladami powstańców styczniowych 1863 roku ruszyli w sobotę turyści. Na wędrówkę, która w tym roku prowadziła po powiecie poddębickim, zaprosił sieradzki Oddział PTTK. Z okazji skorzystało ponad 250 miłośników aktywnego wypoczynku.

Była to pierwsza tegoroczna piesza wyprawa Oddziału PTTK w Sieradzu, a Rajd „Śladami Łuki Bakowicza”, którego uczestnicy podążają śladami powstańców styczniowych, tradycyjnie zainaugurował sezon. W tym roku turyści wędrowali po trasie poprowadzonej po powiecie poddębickim pokonując odcinek o długości około 15 kilometrów poprowadzony z Niewiesza poprzez Biernacice do Bronowa.

- Rajd poświęcony bohaterom Powstania Styczniowego 1863 roku organizujemy po raz 47. W ten sposób oddajemy hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o nich – podkreśla Wiesława Sujecka, prezes Oddziału PTTK w Sieradzu.

_- Serce rośnie widząc tak duże zainteresowanie – _dodaje Aleksandra Ciesielska, sołtys Niewiesza w gminie Poddębice podkreślając, że czynione są starania, by wieś stała się ważnym punktem na mapie historyczno-turystycznej całego regionu. W zeszłym roku odsłonięta została tu pierwsza z tablic poświęconych powstaniu, a zaplanowane są kolejne dwie.

A Niewiesz, jak uzupełnia komandor Rajdu „Śladami Łuki Bakowicza” 2024 Witold Drozd, jest jednym z symboli tego powstańczego zrywu. Tu bowiem odbyła się jedna z bitew, która nie zakończyła się porażką kosynierów.

Dziadek jak z góry to widzi, to na pewno się cieszy

Rajd „Śladami Łuki Bakowicza” nazwą nawiązuje do traktującej o powstaniu książki „Sprawy Łuki Bakowicza” autorstwa piewcy Sieradzczyzny Teodora Goździkiewicza. Na trasie wyprawy ponownie nie zabrakło członków rodziny pisarza. Jego bliscy nie kryli, że to dla nich zawsze niezwykły moment. - To dla nas rodzinne święto. To prawdziwe wzruszenie, gdy widzimy jaka jest ilość uczestników na tym rajdzie. Serce rośnie – podkreślali zgodnie wnukowie pana Teodora**Jakub Goździkiewicz i Paweł Goździkiewicz**. - Dziadek jak z góry to widzi, to na pewno się cieszy, a był piechurem zawziętym. Jak tylko przyjeżdżał do nas, gdy byliśmy jeszcze berbeciami, to tylko brał swój plecaczek i w drogę. Do tego notesik, żeby sobie coś zapisać, kawał suchej kiełbasy i boczku, ze dwie cebule, bułkę i szedł te 10, 15 czy 20 kilometrów.

Rajd, jak podkreślali młodzi uczestnicy wyprawy, stanowił znakomite połączenie zabawy z historią. - To była fajna przygoda – zapewniał Krzysztof Fiktus z Hufca ZHP Uniejów, który w turnieju wiedzy zdobył drugie miejsce. - Najbardziej podobał mi się fakt, że można było spędzić wspólnie czas z przyjaciółmi.

Rajd „Śladami Łuki Bakowicza” 2024. Były konkursy

W trakcie rajdu tradycyjnie na uczestników czekały konkursy.
W wiedzowym podium ukształtowało się następująco:

  • 1. miejsce: Dawid Szczepanik - „Słoneczny patrol” Szkoła Podstawowa nr 6 w Sieradzu
  • 2. miejsce Krzysztof Fiktus - Hufiec ZHP Uniejów
  • 3. miejsce: Wiktoria Grodnicka – „Iskry” Szkoła Podstawowa w Kłocku

Konkurs piosenki:

  • 1. miejsce: „Słoneczny patrol” Szkoła Podstawowa nr 6 w Sieradzu
  • 2. miejsce: „Czarne koty” Szkoła Podstawowa nr 1 w Sieradzu
  • 3. miejsce: Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach

Główną przechodnią nagrodę rajdu po raz kolejny z rzędu wywalczyła drużyna „Słoneczny patrol” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sieradzu

Na trasie rajdu uczestnicy wyprawy złożyli hołd uczestnikom zrywu z 1863 roku składając kwiaty pod powstańczą mogiłą znajdująca się na cmentarzu w Niewieszu. Ozdobą rajdu był udział rekonstruktorów z grupy Ludność cywilna okolic Wielunia. Powstańcze historie turystom przybliżał natomiast Piotr Hubert Rodziewicz – historyk, członek Towarzystwa „Strzelec”.

W Poddębickiem wiele śladów po Powstaniu Styczniowym 1863 roku

Na terenie powiatu poddębickiego powstańcy styczniowi 1863 roku działali aktywnie tocząc niejedną potyczkę. Pamięć o niepodległościowym zrywie jest pielęgnowana do dzisiaj, o czym świadczą nowe tablice honorujące jego uczestników. Odsłonięte zostały niedawno w Jeżewie w gminie Zadzim, Wilamowie w gminie Uniejów i Niewieszu w gminie Poddębice, skąd ruszył rajd.

Niewiesz, gmina Poddębice

Tablica upamiętnia weterana Powstania Styczniowego Artura Dzierzbickiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Artura Dzierzbickiego, b...

Wilamów, gm. Uniejów

Tablica upamiętnia uczestników bitwy pod Czepowem

Tablica poświęcona powstańcom styczniowym poległym w 1863 ro...

Jeżew, gmina Zadzim

Upamiętniono powstańców styczniowych Oddziału Żandarmerii Narodowej poległych między Kłoniszewem a Jeżewem w dniu 4 grudnia 1863 roku

Tablica poświęcona powstańcom styczniowym została odsłonięta...

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto