18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protokoły z Sesji Rady Miasta do wglądu tylko w środy

Łukasz Janikowski
Łukasz Janikowski
Samorządy powiatu kutnowskiego luźno traktują ustawę o dostępie do informacji publicznej. Serwisy internetowe są najczęściej niepełne, a informacje podawane z opóźnieniem.

Na niektórych serwisach internetowych prowadzonych przez samorządy powiatu kutnowskiego niektórych informacji nie znajdziemy. Mieszkańcy gminy Bedlno w ogóle nie mają informacji o majątku ich wójta, zawartych w oświadczeniach majątkowych, a mieszkańcy Kutna nie przeczytają w internecie protokołu z ostatniej sesji rady miasta. Witryny gminy wiejskiej Kutno i Bedlna od trzech lat są w budowie. Istotne dla mieszkańców informacje znajdują się co prawda w Biuletynie Informacji Publicznej, ale mało kto wie, że istnieje taki serwis.

- Szczerze mówiąc, brakuje nam czasu na prowadzenie witryny - mówi Elżbieta Koralewska-Kowalczyk, sekretarz Gminy Kutno. - Skupiamy się na stronie BIP-u, tam staramy się wprowadzać informacje na bieżąco. Póki co, nie mamy pracownika odpowiadającego za promocję, który poprowadziłby gminny serwis.

Źle wygląda sytuacja w Bedlnie. Tu gminny serwis umarł, zanim tak naprawdę się narodził. Ostatnie opublikowane w BIP-ie oświadczenia majątkowe radnych pochodzą z 2008 roku. Można znaleźć aktualne oświadczenia majątkowe pracowników urzędu gminy, ale zapomniano o opublikowaniu oświadczenia wójta. - Proszę o to pytać sekretarza gminy - mówi pytany o to Krzysztof Kołach, wójt gminy Bedlno - On odpowiada za strony internetowe.

Sekretarz gminy twierdzi, że oświadczenia trafiają do internetu. - Na pewno zostały opublikowane - mówi Jacek Gasik, sekretarz. - Sprawdzimy, czy wciąż znajdują się na stronie. Być może pojawił się jakiś błąd. Niedociągnięcia pod tym względem ma także powiatowa władza. Ostatnie opublikowane protokoły z sesji rady powiatu pochodzą z marca tego roku. - Nawet nie zauważyłem, że protokoły nie są publikowane - mówi zaskoczony Maciej Zemło, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kutnie. - Być może to niedopatrzenie. Przygotowanie protokołu do publikacji to ciężka praca, trzeba odsłuchiwać nagrań trwających po dwanaście godzin. Protokoły opracowujemy i publikujemy w miarę możliwości na bieżąco - próbuje usprawiedliwiać swoich kolegów rzecznik.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają protokoły z sesji Rady Miejskiej w Kutnie. Ostatni protokół, który trafił do internetu, pochodził z... 30 czerwca 2003 r. Obywatel, który chciałby zapoznać się z przebiegiem obrad, musi przejść się do magistratu.

- Protokoły są do wglądu w każdą środę w biurze rady. Są udostępnione w godzinach pracy urzędu - mówi Joanna Brylska z biura prasowego Urzędu Miasta w Kutnie. - Nie mamy takiego obowiązku, by zamieszczać je w internecie. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie wymienia ich wśród dokumentów, które muszą być publikowane. Przyjęliśmy zasadę, że będziemy udostępniać je na miejscu.

Wygląda na to, że mieszkańcy regionu muszą się natrudzić, by uzyskać informacje na temat działania władz lokalnych. Tymczasem prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu obywatelowi i powinien otrzymać ją bez wysiłku ze swojej strony. Niektórych informacji w ogóle nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto