MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci z przewlekłymi schorzeniami coraz częściej pod opieką koordynowaną w przychodni POZ. To szybsza diagnoza i leczenie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W opiece koordynowanej dużą rolę odgrywa koordynator. Taka osoba może być np. rejestratorką w poradni. Pomoże pacjentowi np. w umawianiu na wizyty
W opiece koordynowanej dużą rolę odgrywa koordynator. Taka osoba może być np. rejestratorką w poradni. Pomoże pacjentowi np. w umawianiu na wizyty Sławomir Kowalski/Polska Press
Coraz więcej przychodni POZ obejmuje swoich pacjentów tzw. opieką koordynowaną. To ułatwienie dla osób ze schorzeniami przewlekłymi, a także skrócenie kolejek do specjalistów.

Opieka koordynowana w przychodni POZ. Nowe rozwiązanie NFZ dla pacjentów ze schorzeniami

Już ponad połowa przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w województwie łódzkim oferuje tzw. opiekę koordynowaną – taką możliwość swoim pacjentom daje już 250 placówek w regionie i 117 w samej Łodzi. To nowe rozwiązanie wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które ma na celu lepszą organizację leczenia pacjentów z najczęstszymi schorzeniami przewlekłymi.

Głównym założeniem tego rozwiązania jest zaangażowanie przychodni POZ i lekarza pierwszego kontaktu głównej w opiekę nad pacjentem, który do tej pory leczył się u różnych specjalistów lub nad nowo zdiagnozowanym chorym. Dzięki temu pacjent zyskuje kompleksową opiekę blisko domu i u lekarza, którego dobrze zna. I który zna historię i specyfikę jego chorób.

Jak działa w praktyce opieka koordynowana nad pacjentem w POZ?

Jak to działa w praktyce? Opieka koordynowana obejmuje pacjentów ze schorzeniami:

  • kardiologicznymi
  • diabetologicznymi
  • endokrynologicznymi
  • z chorobami płuc
  • z chorobami nerek.

Na przykład pacjent u którego lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa lub diagnozuje cukrzycę, nadciśnienie czy niedoczynność tarczycy nie jest już automatycznie kierowany do specjalisty. Opiekę nad nim może sprawować jego lekarz pierwszego kontaktu. Dzięki temu, że pacjent nie jest odsyłany do poradni specjalistycznej, nie musi on czekać w kolejce na pierwszą wizytę i badania. Diagnozę i zalecenia co do dalszego postępowania, a nawet konsultacje z dietetykiem uzyska szybciej.

Lekarz pierwszego kontaktu nie jest w tym wszystkim sam. Wsparciem są dla niego specjaliści, do których może wysłać pacjenta na konsultację. Może też sam skontaktować się z lekarzem specjalistą i poprosić o radę. Ma też opcję skierowania pacjenta z cukrzycą do dietetyka oraz możliwość zlecania badań, np. tarczycowych, holtera EKG, czy dopplerowskiego USG kończyn dolnych. Takie badania są niedostępne w „zwykłym” POZ.

Po wywiadzie i ewentualnych badaniach lekarz ustala z pacjentem indywidualny plan opieki medycznej. Taki plan pacjent będzie mieć stale na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Nad jego realizacją czuwa zatrudniony przez przychodnię POZ koordynator. Taką rolę może pełnić np. rejestratorka poradni. Koordynator nie tylko umówi pacjenta na zlecone przez lekarza badania i wizyty, ale też… przypomni mu o zbliżających się terminach.

Chcesz wiedzieć więcej o opiece koordynowanej? Sprawdź:
Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej

Według Narodowego Funduszu Zdrowia powszechne wprowadzenie nowego rozwiązania ma przynieść korzyści dla wszystkich pacjentów – zarówno tych będących w opiece koordynowanej jak i zapisanych w przychodniach specjalistycznych. Przejęcie większego ciężaru opieki przez przychodnie POZ odciąża bowiem specjalistów i zmniejsza kolejki do nich. Dodatkowo jeden lekarz rodzinny zyskuje łatwy wgląd w choroby pacjenta i jego stan zdrowia, a pacjent dzięki planowi aktywnie włącza się w plan leczenia.

Opieka koordynowana obejmuje coraz więcej pacjentów w Łodzi i w regionie

To sprawia, że coraz więcej przychodni POZ wprowadza opiekę koordynowaną. Dla kolejnych grup pacjentów wprowadziło ją niedawno Miejskie Centrum Medyczne Łódź- Polesie. W tym celu zatrudniło nowych specjalistów – endokrynologa i nefrologa, którzy wspierać będą lekarzy rodzinnych.

- Każda z ośmiu poradni ma też wyznaczonego koordynatora. Koordynator umawia wizyty i nie ma możliwości, by pacjent nie dostał się do specjalisty – podkreśla Marcin Kos, dyrektor centrum.

W sumie to duże centrum ma pod swoją opieką 35 tys. osób, z tego znaczna część to osoby starsze i schorowane. Dyrektor Kos szacuje, że docelowo z opieki koordynowanej skorzysta od 5 do 7 tys. pacjentów.

- Dzięki niej pacjent uzyskuje pełną opiekę nad swoją przypadłością – podkreśla.

Skierowanie do specjalisty w ramach NFZ nadal jest możliwe

Warto pamiętać, że opieka koordynowana nie oznacza, że w przychodni POZ leczone są na tej zasadzie wszystkie przewlekłe choroby. Obejmuje ona tylko powszechne schorzenia z pięciu wyznaczonych dziedzin. Dla tego na przykład pacjent, u którego lekarz POZ będzie podejrzewał choroby oczu dostanie skierowanie do okulisty, a pacjent z ciężkim przebiegiem cukrzycy może nadal trafić do poradni diabetologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pacjenci z przewlekłymi schorzeniami coraz częściej pod opieką koordynowaną w przychodni POZ. To szybsza diagnoza i leczenie - Aleksandrów Łódzki Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto