Koniec wakacji 2023

Artykuł sponsorowany NZOZ "APIS-MED" JOLANTA ŻELIGOWSKA-GARNCZAREK
Czas szybko płynie, a wraz z nim nadchodzi koniec wakacji. Choć wrzesień zbliża się nieuchronnie, ostatnie dni lata kryją w sobie niezwykłą magię, którą warto wykorzystać, aby stworzyć wyjątkowe wspomnienia. Jednak wszystko należy robić rozsądnie, pamiętając o ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Dla wielu osób to jeszcze czas na wakacyjne przygody. Upały, które nadeszły w tym tygodniu, zaskoczyły niejednego, pozostawiając nas z dylematem, jak skutecznie chronić się przed słońcem, które przybrało na sile.

Podstawowym krokiem jest unikanie nadmiernego narażenia na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, czyli od 10:00 do 16:00. W miarę możliwości, starajmy się ograniczać aktywności na zewnątrz w tym przedziale czasowym. Ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży. Jasne, przewiewne ubrania, które zakrywają ciało, pomagają w ochronie przed promieniowaniem UV. Kolejny istotny element naszej garderoby to czapki z daszkiem lub kapelusze, które pomogą nam się osłonić przed słońcem, a także okulary przeciwsłoneczne. Poza tym regularne st osowanie kremów z filtrem UV jest kluczowe, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Należy wybierać produkty o odpowiednio wysokim faktorze ochrony SPF. Taki preparat powinien być nakładany na skórę co najmniej 15 -30 minut przed wyjściem na słońce. Część z nas uwielbia takie gorące dni i spędza teraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Gdy już jesteśmy na zewnątrz, starajmy się przebywać w cieniu drzew, budynków lub parasoli. To skuteczny sposób na zmniejszenie narażenia na bezpośrednie działanie słońca.

To wszystko po to, żeby znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Nowotwory złośliwe skóry stanowią grupę najczęstszych rozpoznań onkologicznych. Dlatego tak ważne jest podejmowanie odpowiednich środków os trożności w celu ochrony skóry.

Raki skóry, w tym przede wszystkim rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy są najczęściej występującymi nowotworami w naszej szerokości geograficznej. Ryzyko zachorowania na te nowotwory w ciągu życia przekracza 20%. Zachorowalność wykazuje tendencję rosnącą wraz z wiekiem pacjentów, jednak mogą one występować w każdym wieku.

foto nr 1. Odsłonięte ramię pacjenta. Kobiece dłonie z pomalowanymi w kolorze czerwonym paznokciami trzymają szkło powiększające przy skórze na lewym ramieniu pacjenta. Kobieta patrzy przez szkło powiększające i bada skórę pacjenta.

Kolejny złośliwy nowotwór skóry to czerniak, który rozwija się głównie na skutek nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Na przestrzeni ostatnich 40 lat ilość rozpoznań zwiększyła się ponad 3 krotnie i wciąż rośnie. Podobnie często chorują na niego mężczyźni i kobiety jednak umierają na niego częściej mężczyźni. Przyczyną tego jest stadium rozwoju nowotworu, w którym zgłaszają się pacjenci do lekarza. Łatwo wysnuć z tego wniosek, że mężczyźni częściej zgłaszają się ze zmianami zaawansowanymi, gorzej poddającymi się leczeniu. Najczęściej występującym jest czerniak skóry, ale może dotyczyć również błon śluzowych i oka. Czerniak charakteryzuje się m.in. pojawieniem się zmiany barwy, asymetrii, nierównych brzegów i powiększaniem się z czasem zmiany skórnej.
Wczesne wykrycie czerniaka jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego samokontrola skóry oraz regularne badania dermatologiczne są niezwykle ważne.

Foto nr 2. Kawałek jasnoróżowej skóry człowieka widoczny w dużym powiększeniu. Na skórze widoczne pojedyncze włosy i ciemna plama o nieregularnych kształtach. Przy ciemnej plamie 9 pojedynczych czarnych kresek do pomiaru wielkości plamy na skórze.

W przypadku zmian podejrzanych należy zgłosić się do dermatologa, chirurga onkologa, onkologa lub innego specjalisty zajmującego się dermatoskopią lub wideodermatoskopią, dzięki której uzyskujemy obraz w znacznym powiększeniu. Dzięki tym badaniom lekarz ocenia czy dana zmiana jest do dalszej obserwacji czy należy wykonać kolejny etap diagnostyki, którym jest badanie preparatu z fragmentu zmiany lub ocena histopatologiczna w całości usuniętego preparatu.

Foto nr 3. Kobieta w jasnobrązowych włosach ubrana w biały fartuch stoi za placami siedzącego pacjenta. Plecy pacjenta są bez ubrania. Kobieta pochyla się nad plecami pacjenta i trzyma w dłoniach szkło powiększające przy skórze nad prawą łopatką pacjenta.

Im wcześniej rozpozna się nowotwór złośliwy, tym mniej inwazyjny proces leczenia trzeba zastosować, unikając często skomplikowanego leczenia, w tym złożonych zabiegów chirurgicznych, radioterapii czy chemioterapii.

Tegoroczne zaskakujące upały są ważnym przypomnieniem, że zmiany klimatyczne mają realny wpływ na nasze życie i zdrowie. Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem staje się niezbędnym nawykiem, który powinniśmy wdrażać nie tylko w okresach skrajnych temperatur, ale także na co dzień, aby zachować zdrową i piękną skórę przez cały rok.

Więcej informacji na temat profilaktyki chorób nowotworowych skóry i jej pielęgnacji znajdziesz na:
stronie www.badanieskory.pl
facebook BadanieSkóry
instagram BadanieSkóry

Wczesne wykrycie czerniaka zwiększa szansę wyleczenia.

tekst
Artykuł współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec wakacji 2023 - Aleksandrów Łódzki Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto