MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dobry start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną. Ostatnie dzień na złożenie wniosku. Ważny termin mija. Do kiedy jest świadczenie?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Program Dobry start, czyli tzw. 300 zł na dziecko rozpoczął się 1 lipca 2023 roku, a zakończy się już 30 listopada. Rodzice mają więc ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z programu Dobry Start, jakie są warunki przyznawania 300 zł na dziecko, kiedy ruszył nabór wniosków i kto otrzyma 300 plus. Pieniądze wspomagają rodziców w opłaceniu wyprawki szkolnej. Kiedy wypłaty 300 plus? Wszystko zależy od tego, w jakim momencie złożyło się wniosek.

Spis treści

Do kiedy można składać wniosek o 300 plus? Ostateczny termin to koniec listopada

Wnioski o 300 plus można składać do 30 listopada. Jest to więc ostatni dzwonek dla rodziców. Warto pamiętać, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. Jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku, najlepiej zrobić to jak najszybciej.

Kredki i inne pomoce szkolne pakowane do plecaka
Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku.

– Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Krzysztof Kapica/ Polska Press

Dobry start 2023. Składanie wniosków od 1 lipca. A kiedy wypłaty?

Rodzice uczniów w roku szkolnym 2023/2024 podobnie jak w poprzednich latach, mogą liczyć na finansowe wsparcie w ramach programu „Dobry start”, czyli tzw. 300 plus. Pieniądze te mają wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej. Tak jak co roku, nabór ruszył 1 lipca. Jak informuje MRiPS w latach 2018-2022 przeznaczono 6,7 mld zł na wsparcie rodzin w ramach tego programu.

Najważniejsze informacje na temat programu Dobry start>>

Na czym polega program Dobry start?

Wyprawka szkolna to wszystkie przedmioty, które potrzebne są uczniowi na początku nowego roku szkolnego, a więc m.in. plecak, piórnik, podręczniki, przybory szkolne i obuwie oraz strój na zajęcia WF-u. Dla rodziców, zwłaszcza jeśli mają więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, jest to duży wydatek. Już kilka lat temu stworzono więc program Dobry start, czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej.

W ramach tego programu rodzice otrzymują 300 zł na dziecko w wieku szkolnym. Kto może otrzymać świadczenie?

Świadczenie Dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej – czytamy na stronie rządowej.

Ile się czeka na Dobry start?

Rodzice zastanawiają się, ile trzeba czekać na wypłacenie tzw. 300 plus. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi około dwóch miesięcy. Warto więc złożyć wniosek jak najszybciej. Dokładne informacje na temat wypłacania świadczenia można uzyskać, dzwoniąc na infolinię programu Dobry start. Pamiętajmy, że im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do dnia 30 września – czytamy w rozporządzeniu regulującym kwestię programu „Dobry start”.

Dofinansowanie wyprawki szkolnej. Od kiedy jest program Dobry start?

Termin składania wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej został zawarty w rozporządzeniu ws. szczegółowych warunków rządowego programu „Dobry start”. Wnioski można składać od 1 lipca 2023 roku. Ostateczny termin mija z kolei 30 listopada.

Program Dobry start. Ile wynosi dofinansowanie wyprawki szkolnej?

W ramach programu Dobry start rodzice raz w roku otrzymują 300 zł na odciążenie budżetu, w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Wniosek o 300 plus. Kto może go złożyć?

Wniosek o przyznanie świadczenia Dobry start może złożyć:

  • ojciec lub matka ucznia,
  • opiekun prawny dziecka,
  • rodzic zastępczy,
  • pełnoletnia osoba ucząca się, jeżeli nie jest ona na utrzymaniu rodziców.

Wystarczy, że o wniosek wystąpi tylko jeden z rodziców. W momencie, gdy złożone zostaną dwa wnioski, świadczenie zostanie przyznane tylko raz.

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Na przykład przez portal PUE ZUS

Od 2021 roku wnioski o przyznanie 300 zł na dziecko, czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej, mogą być składane jedynie drogą elektroniczną:

  • przez portal PUE ZUS,
  • przez portal Emp@tia,
  • przez aplikację mZUS;
  • przez bankowość elektroniczną.

Warto zaznaczyć, że w drugim i trzecim przypadku wnioski mogą składać jedynie ojciec lub matka dziecka, opiekunowie czy rodzice zastępczy muszą zrobić to przez portal PUE ZUS. Konto można założyć na stronie ZUS lub za pośrednictwem pracownika ZUS w oddziale.

Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe – czytamy na stronie rządowej.

300 plus w zerówce? Komu przysługuje świadczenie?

Wielu rodziców zastanawia się, czy 300 plus przysługuje także dzieciom, chodzącym do zerówki. Okazuje się, że nie. Jest to świadczenie, które obejmuje jedynie uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Nawet gdy przygotowanie szkolne odbywa się nie w przedszkolu, ale w szkole, dziecku uczęszczającym do zerówki nie przysługuje 300 plus.

Do jakiego wieku otrzymuje się 300 zł na dziecko?

Kto otrzyma 300 plus? Rodzice dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej, które jednak spełniają odpowiednie kryteria wiekowe. Górna granica wieku to 20 lat, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 24 lata. Świadczenia nie otrzymują także studenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobry start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną. Ostatnie dzień na złożenie wniosku. Ważny termin mija. Do kiedy jest świadczenie? - Strefa Edukacji

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto