Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Od dziś, 18 aż do 26 kwietnia w zachodniej części województwa łódzkiego potrwa wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Mieszkańcy powiatów, w których zrzucana jest szczepionka podczas leśnych wycieczek, czy wędrówek po łąkach proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Gdzie szczepią?

Wiosenna akcja szczepienia lisów na polecenie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii prowadzona jest w powiatach: skierniewickim, rawskim, łowickim, opoczyńskim, tomaszowskim, kutnowskim, łęczyckim (bez gminy Świnice Warckie) oraz w gminie Głowno w powiecie zgierskim. Zrzuty rozpoczęły się 18 i potrwają do 26 kwietnia.

Wyczuwalne przez lisy nawet z odległości 800 metrów przynęty zawierające doustne szczepionki będą zrzucane z samolotów, z wysokości ok. 150-250 metrów na tereny leśne, pola i łąki w ilości 30 dawek na kilometr kwadratowy.

Jak wygląda szczepionka?

Przynęta może mień kształt kwadratu lub krążka o wymiarach ok. 3-4 cm, jest koloru zielono-brunatnego. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca płynną szczepionkę. Do zaszczepienia dochodzi, gdy lis przegryzie kapsułkę i dojdzie do kontaktu jej zawartości z błoną śluzową zwierzęcia.

Unikaj kontaktu, pilnuj zwierząt domowych i gospodarskich

Weterynarze i leśnicy apelują do osób, które podczas wędrówek po lesie natkną się na taką przynętę o niedotykanie jej. Po przeniesieniu na przynętę zapachu człowieka, lisy stracą nią zainteresowanie.
Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednak gdy znajdujące się wewnątrz kapsułka zostanie otwarta, należy o kontakcie z wirusem szczepionkowym niezwłocznie poinformować lekarza.

Przez dwa tygodnie od chwili wyłożenia szczepionki nie należy również dopuścić do kontaktu z nią zwierząt domowych i gospodarskich. W przypadku, gdy do takiego kontaktu dojdzie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przypominamy: wścieklizna jest niezwykle groźną, śmiertelną chorobą występującą wśród ssaków. Wywołuje ją wirus atakujący układ nerwowy przenoszony poprzez kontakt z krwią lub śliną zainfekowanego zwierzęcia. Choroba może być przenoszona na człowieka. Nie ma na nią lekarstwa, a w momencie wystąpienia objawów jest za późno na pomoc.

Trwa szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto