Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Kutna zabiegają o Pałac Saski od wielu lat, teraz czekają tylko na decyzję konserwatora

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Wojewoda łódzki wyraził zgodę, aby część Pałacu Saskiego, należącą do Skarbu Państwa, przekazać nieodpłatnie miastu. Teraz Starostwo Powiatowe w Kutnie, które reprezentuje interesy Skarbu Państwa, wystąpiło do wojewódzkiego konserwatora zabytków o nieodpłatne przekazanie nieruchomości samorządowi miejskiemu w Kutnie. Pismo już dotarło do Skierniewic. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to magistrat będzie mógł rozpocząć działania zmierzające do przywrócenia świetności Pałacowi Saskiemu.

Na tę decyzję mieszkańcy Kutna czekają od dawna. - Mam nadzieję, że teraz zrujnowany Pałac Saski przestanie straszyć ludzi - mówi Roman Grabski. - Stoi taka rudera w centrum, tuż przy ratuszu miejskim. Wstyd! Gdyby ją odbudować, byłaby to naprawdę ładna wizytówka miasta.

- Pałac jest obiektem zabytkowym, dziś bardzo zniszczonym - mówi Michał Adamski z biura prasowego Urzędu Miasta Kutno. - Bez aktu własności trudno było podejmować jakiekolwiek działania, zmierzające do przywrócenia mu świetności.

Kutnowski Urząd Miasta czynił starania o przejęcie Pałacu Saskiego od ok. 10 lat. Najtrudniejsze było zawarcie ugody ze spadkobiercami pałacu, którzy mieszkali w różnych częściach Europy, m.in. w Paryżu, Londynie, Kanadzie. Na odkupienie 2/3 pałacu miasto z budżetu wydało ok. 510 tys. zł.

Wkrótce magistrat będzie właścicielem całej nieruchomości.

- Gdy to się stanie, będziemy myśleć o jego odbudowie, choć to bardzo skomplikowane i zapewne bardzo kosztowne - przyznaje Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. - Trzeba się jednak liczyć, że nie nastąpi to tak szybko. Najpierw musimy zrobić stosowne ekspertyzy, aby mieć wiedzę, w jakim stanie technicznym znajduje się to, co zostało w Pałacu Saskim. Później opracujemy koncepcję zagospodarowania obiektu. Wreszcie na koniec przygotujemy dokumentację techniczną, a wszystko w uzgodnieniu w wojewódzkim konserwatorem zabytków. Będziemy szukać unijnych programów, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze na realizację przedsięwzięcia, które zapewne będzie bardzo kosztowne. W tej chwili nawet trudne do oszacowania.

Pałac Saski króla Augusta III wybudowano w 1750 roku. To jeden z czterech pałacyków pocztowych Augusta III, jedyny, jaki zachował się w Polsce. Pałac podróżny w Kutnie jako zabytek posiada szczególne walory. Należy bowiem nie tylko do nielicznej grupy budowli mieszkalnych związanych z osobami polskich królów, ale jest także jedyną ocalałą w Polsce budowlą po Auguście III. Kutnowski zabytek jest też jedynym "królewskim pałacem pocztowym" w Europie. Stanowi unikalną pamiątkę po unii polsko-saskiej.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto