Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny --> ZDJĘCIA
Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. Z tej okazji wspominamy dawny Zakład Karny w Łęczycy, który uchodził za jedno z najcięższych więzień w Polsce.

Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec...

Budynek dawnego zakładu karnego znajduje się przy ulicy Pocztowej, blisko centrum miasta, tuż obok drogi krajowej nr 91. Wraz z działką zajmuje ponad 8 tys. mkw.

W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Budowla spłonęła w XVII wieku, a nowa, wzniesiona od strony północnej, wykorzystywała jako ścianę wschodnią miejskie fortyfikacje. Klasztor i kościół otoczono murami obronnymi. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat.

Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Więzienie zostało zamknięte w 2006 roku. Od tego czasu można tu zobaczyć puste i obdrapane mury, a jedynym umeblowanym pomieszczeniem jest mała cela.

W 2021 roku na terenie byłego Zakładu Karnego w Łęczycy prowadzone były prace archeologiczne.

Więzienie natchnieniem dla artystów

Budynku od kilku lat nie można zwiedzać. Jedyną możliwością jest wydane pozwolenie od starosty łęczyckiego. Mimo to budynkiem po dawnym więzieniu wciąż interesują się ekipy telewizyjne i filmowe.

Nakręcono tu sceny do wielu znanych filmów m.in. "Vabank" Juliusza Machulskiego, "Cela" Kamili Szymańskiej i Mikołaja Małeckiego czy "Papusza" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Na terenie dawnego ZK nagrano także sceny do serialu "Ludzie i bogowie" czy "Wojenne Dziewczyny". Nakręcono tutaj także wiele teledysków m.in. Chady, Kubixa, czy Mezo.

Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny --> ZDJĘCIA

Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy był...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więzienie w Łęczycy. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny ZDJĘCIA - Łęczyca Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto