Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! Prokuratura zajmie się aferą geodezyjną w starostwie w Łęczycy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Na te prace starostwo otrzymało dotacje około 200 tysięcy złotych z urzędu wojewódzkiego. Jeśli prokurator uzna, że podpisy zostały sfałszowane, to pieniądze trzeba będzie zwrócić.
Na te prace starostwo otrzymało dotacje około 200 tysięcy złotych z urzędu wojewódzkiego. Jeśli prokurator uzna, że podpisy zostały sfałszowane, to pieniądze trzeba będzie zwrócić. fot. Joanna Kaźmierczak
Radni Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o aferze z udziałem łęczyckiego starostwa. Chodzi o modernizację ewidencji gruntów z 2017 roku w gminie Góra św. Małgorzaty. Według radnych pomiary geodezyjne zostały przeprowadzone niedokładnie i przez osoby, które nie posiadały uprawnień.

Afera z pomiarami geodezyjnymi

O sprawie poinformował nas Łukasz Frątczak, radny gm. Góra św. Małgorzaty, który otrzymał pełnomocnictwo i pomaga swojej poszkodowanej cioci w wyjaśnieniu nieprawidłowości na jej działce w miejscowości Rogulice (gm. św. Małgorzaty). Po pomiarach działka kobiety miała mniejszą powierzchnię, niż powinna. Jak się okazuje nie jest jedyną osobą, której działka została zmniejszona z powodu niedokładnych pomiarów.

- To jest szokujące. Poszkodowanych rolników może być naprawdę wielu, a problemy zaczną się, dopiero gdy rolnicy będą chcieli sprzedać bądź przepisać swoje działki. Słyszałem, że niektórym z nich ubyło nawet hektar pola. Po pomiarach z 2017 roku okazało się, że działka mojej ciotki zmniejszyła się prawie o połowę z 0,73 ha na 0,47 ha. Aby jeszcze raz to sprawdzić, wynająłem geodetę, który w czasie pomiaru stwierdził, że działka jest zgodna z aktem notarialnym i powinna w pomiarach mieć wpisane 0,73 ha. Zgłosiłem się do Starostwa Powiatowego w Łęczycy z prośbą o wyjaśnienia, jednak żadnych konkretów. Mogę stwierdzić, że był to jedynie "bełkot urzędniczy". Następnie zwróciłem się do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z problemem niewłaściwie przeprowadzonej ewidencji. Ten wydał negatywną opinię i wskazał wiele wad w opracowaniu pomiarów. Stwierdził także, iż błędy powinny zostać naprawione przez firmę - powiedział nam Łukasz Frątczak, radny gm. Góra św. Małgorzaty.

Sprawę podczas zwołanej konferencji skomentował Zbigniew Marczak, radny pow. łęczyckiego.

- Sprawa ciągnie się od 2017 roku, kiedy starostą był Wojciech Zdziarski i przeprowadzano wówczas geodezyjną modernizację ewidencji gruntów. Zgłosiłem się wtedy do starosty oraz do geodety powiatowego, aby wyjaśnić sprawę, ponieważ przypuszczałem, że prace wykonuje osoba bez uprawnień (nie chciała pokazać uprawnień zawodowych). Pan starosta uznał jednak, że prace przebiegają prawidłowo i w mojej obecności miał zadzwonić do pana Zwierzyńskiego, geodety który miał te prace wykonywać. Ten potwierdził, że to on wykonuje te prace i jest w terenie. Co jest nieprawdą, bo nikt go nie widział na terenie gminy. W marcu 2021 roku geodeta ten wysłał oświadczenie, wyjaśniając, że żadnych prac nie wykonywał, a jego podpis został użyty bezprawnie. W czasie tych prac powiadomiłem głównego geodetę kraju, Łódzki Urząd Wojewódzki (wydział nadzoru i geodezji) i poprosiłem o objęcie nadzoru nad modernizacją. Główny geodeta zlecił kontrolę urzędowi wojewódzkiemu. Kontrola się odbyła. Protokół udało się staroście ukrywać przez dwa lata. (...) Starosta wielokrotnie poświadczył nieprawdę. Działał na niekorzyść starostwa, ponieważ aneksował umowy z firmą, która wykonywała prace o przedłużenie terminu, podając, że w 2017 roku na terenie gminy Góra św. Małgorzaty była powódź, co jest nieprawdą. (...) Drugą kuriozalną rzeczą było, to że na pismo Łódzkiego Nadzoru Geodezyjnego starosta odpowiedział, że w przypadku moich działek prace były wykonane prawidłowo i mogą to poświadczyć właściciele sąsiednich działek. Jedna z tych właścicielek, na którą powoływał się starosta w 2017 roku, miałaby 108 lat, a nie żyła od ponad 35 – powiedział Zbigniew Marczak, radny pow. łęczyckiego. - Chcemy teraz zrobić kontrolę doraźną, ale aby ją przeprowadzić musimy mieć zgodę całej rady. Mamy nadzieje, że rada nie będzie oponować. Poprzednia rada na lata 2014-2018 zawiodła i sprawę zamieciono pod dywan – dodaje Marczak.[/cyt]

Sprawą zajęli się radni z komisji rewizyjnej - Monika Twardowska, Zbigniew Marczak, Michał Czekalski, Janusz Otto, Tomasz Olczyk oraz Krzysztof Hopaluk. Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Łęczyckiego (środa, 31 marca) chcieliby dokładniej omówić problem z pozostałymi radnymi.

- W środę radny Zbigniew Marczak zamierza udać się na sesję rady powiatu i będzie wnioskował o dodanie punktu do porządku obrad – powiedziała nam Monika Twardowska, radna pow. Łęczyckiego.

Na te prace starostwo otrzymało dotacje około 200 tysięcy złotych z Urzędu Wojewódzkiego. Jeśli prokurator uzna, że podpisy zostały sfałszowane, to pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Sprawę skomentował Janusz Mielczarek, starosta powiatu łęczyckiego.

- Podpisałem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wysłane do prokuratury w związku z pisemnym oświadczeniem osób, które wg firmy geodezyjnej wykonującej w 2017 r. modernizację geodezyjną w gm. Góra św. Małgorzaty pełniły samodzielne funkcje geodezyjne. Osoby te poinformowały starostwo, że nie wykonywały prac w powiecie łęczyckim i nie podpisywały żadnych dokumentów. Zachodzi więc wątpliwość, kto rzeczywiście był wykonawcą usług i do kogo kierować ew. roszczenia gwarancyjne? Mam nadzieję, że prokuratura ustali również czy nie doszło do wykorzystania pieczątki i podpisu osób bez ich wiedzy i zgody - powiedział Janusz Mielczarek, starosta pow. łęczyckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto