Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2023. Lato w mieście nie musi być nudne. Sprawdź, co robić w Łęczycy i regionie!

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Oto nasze pomysły na krótką wycieczkę
Oto nasze pomysły na krótką wycieczkę Joanna Kaźmierczak
Wakacje w mieście i regionie nie muszą być nudne, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Gdzie szukać atrakcji, gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi? Przygotowaliśmy dla Was wykaz miejsc, które warto zobaczyć. Szczegóły w tekście poniżej.

Co zwiedzić i zobaczyć w powiecie łęczyckim?

  • Zamek w Łęczycy,
  • Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie,
  • Grodzisko w Tumie,
  • Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku,
  • Dom rodzinny św. Faustyny Kowalskiej w Głogowcu (gm. Świnice Warckie),
  • Ruiny zamku w Besiekierach (gm. Grabów),
  • Park Miejski w Łęczycy - tężnia, plac zabaw, skateplaza,
  • Zalew miejski w Łęczycy wraz z plażą,
  • Pumptrack w Łęczycy,
  • Starówka,
  • Piątek - geometryczny środek Polski.

Zamek Królewski w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia, najprawdopodobniej są to lata 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Zajmował południowo-wschodnią część miasta. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Na zamku mieści się Muzeum w Łęczycy.

W sezonie turystycznym zamek czynny jest w godz. 10-17.

Plac Tadeusza Kościuszki w Łęczycy jest otoczony kolorowymi kamienicami mieszczańskimi z XIX wieku. Na środku placu znajduje się ratusz. Obok niego znajduje się pomnik Matki Boskiej. Figura jest symbolem niepodległości uzyskanej w 1918 roku.

Zalew miejski w Łęczycy powstał w wyniku zapadnięcia się szybów kopalni rudy żelaza, która działała w latach 1952 – 1992. Obecnie zbiornik wykorzystywany rekreacyjnie. Ostatnio powstały tam plaża, molo, plac zabaw, siłownia, altany.

Pumptrack, to atrakcja dla dzieci i młodzieży. Jest to tor złożony z nasypów i zakrętów służący ćwiczeniom sprawności ruchowej zarówno na rowerze, jak i hulajnodze. Zlokalizowany jest przy ul. Bitwy nad Bzurą 41.

Park miejski w Łęczycy jest idealnym miejscem do odpoczynku. Znajduje się w nim plac zabaw, siłownia, fontanny, a także elementy małej architektury, mostki, altany, wiaty oraz skateplaza. Ostatnio w parku powstała również tężnia solankowa. Obiekt skonstruowany został w celach leczniczych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego czy w przypadkach ogólnego wyczerpania.

Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego to perła architektury romańskiej. Archikolegiata Łęczycka to nie tylko miejsce pierwszego polskiego sejmu i licznych synodów, sanktuarium św. Wojciecha czy budowla owiana legendami, związanymi z diabłem Borutą. Przede wszystkim archikolegiata należy dziś do unikatowych budowli romańskich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XII wieku.

Grodzisko w Tumie obiekt ten funkcjonował tam od końca VIII wieku do połowy wieku XIV. Rekonstrukcja grodu kosztowała prawie 12 mln zł. Na grodzisku zobaczyć możemy wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej.

Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej możemy obejrzeć tutaj budynki wielkiej oraz małej architektury. Zwiedzić można dom mieszkalny (chałupę) wraz z tradycyjnym jej wyposażeniem odpowiadającym końcowi okresu międzywojennego, na uwagę zasługuje również budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf) oraz stodoła. Zwiedzający odwiedzą również budynek ekspozycyjny gdzie obejrzeć można wystawy czasowe ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Dom św. Faustyny Kowalskiej w Głogowsku (gm. Świnice Warckie) znajduje się skromny, parterowy dom rodzinny zakonnicy. Chata pokryta była strzechą, posiadała jedną izbę, kuchnię, sień oraz warsztat ciesielski, w którym pracował Stanisław (ojciec Faustyny). Opodal domu była studnia, ogród oraz chlebownik, w którym pachnące bochny wypiekała Marianna (matka Faustyny). Dzisiaj rodzinny dom św. Faustyny Kowalskiej, który jest własnością parafii, nawiedzają z modlitwą pielgrzymi, prosząc Mistyczkę z Głogowca o wstawiennictwo dla swoich rodzin.

Ruiny zamku w Besiekierach - zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Źródła nie podają jasno, kto był inicjatorem jego budowy. Starsze informacje wskazują na wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian. Pożar w 1731 r. przyspieszył destrukcję obiektu. W połowie XIX w. pełnił funkcje gospodarcze. Obecnie zamek znajduje się w stanie ruiny.

Geometryczny środek Polski - figura geometryczna o kształcie i rozmiarach granic administracyjnych Polski. Wzniesiono ją w centrum Piątku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto