Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żychlinie posadzono żółte krokusy. Mają upamiętniać dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu [ZDJĘCIA]

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
100 cebulek żółtych krokusów posadziły żychlińskie dzieci przy kamieniu upamiętniającym społeczność żydowską Żychlina. Inicjatorką i koordynatorką akcji sadzenia cebulek w Żychlinie w ramach Projektu Krokus była Bożena Gajewska, Liderka Dialogu i członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

W Projekt Krokus zaangażowała się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Kownackiej w Żychlinie z dyrektor Ewą Andrzejewską, uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie wraz z wychowawczyniami Izabelą Michalak, Anną Wojtalewicz, Martą Tomaszewską oraz burmistrz gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak. Przed posadzeniem cebulek krokusów uczniowie mieli zorganizowane w bibliotece zajęcia edukacyjne z Ewą Andrzejewską.

Dlaczego sadzimy żółte krokusy?

- Każdy kwiat to żółta gwiazda. Sadzimy żółte krokusy w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu, oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa. Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają nam przypominać o wszystkich dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu - wyjaśnia Bożena Gajewska. - Setki tysięcy dzieci zostało zamordowanych przez nazistów, ale było także wiele dzieci, które przeżyło. Dzieci, którym udało się przeżyć, są dziś już dziadkami. Opowiedziały swoje historie swoim dzieciom i wnukom. Nie możemy pozwolić, aby zostały one zapomniane. Musimy opowiedzieć je także naszym dzieciom.

Żydowskie Muzeum Galicja jest polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. W poprzedniej edycji projektu (2021/2022) wzięło udział prawie 48 tysięcy uczniów z 573 szkół.

- W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście - wyjaśnia Bożena Gajewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto