Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie łódzkim powstaną nowe klasy wojskowe. Ministerstwo Obrony Narodowej daje szkołom potężne dotacje na ten cel

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Zdjęcie z ćwiczeń 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 - Liczymy na patronat 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej - mówi Ewelina Kaniecka, koordynator klas mundurowych w LO im.  Jana Karskiego w Wiśniowej Górze koło Łodzi.
Pierwszy oddział przygotowania wojskowego pojawi się w tej szkole we wrześniu, ale klasy mundurowe funkcjonują tam od kilku lat.
Zdjęcie z ćwiczeń 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Liczymy na patronat 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej - mówi Ewelina Kaniecka, koordynator klas mundurowych w LO im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze koło Łodzi. Pierwszy oddział przygotowania wojskowego pojawi się w tej szkole we wrześniu, ale klasy mundurowe funkcjonują tam od kilku lat. Fot. 9. ŁBOT
W regionie łódzkim powstaną nowe klasy wojskowe. Będzie ich dwukrotnie więcej niż do tej pory. Ministerstwo Obrony Narodowej daje szkołom potężne dotacje na ten cel.

Chodzi o klasy wojskowe nowego typu, funkcjonujące pod nazwą oddziały przygotowania wojskowego (OPW). Ta formuła stosowana jest od 2020 r. (wcześniej na innych zasadach powstawały klasy mundurowe i tzw. certyfikowane klasy wojskowe). Organ prowadzący szkołę składa wniosek do MON, a ministerstwo podejmuje decyzję o kwalifikacji. Za decyzją idzie patronat jednostki wojskowej, która pomaga w szkoleniu, oraz pieniądze i to duże.
Organ prowadzący szkołę (np. samorząd), w której powstaje taka klasa, otrzymuje dwie dotacje: na ubiór ucznia (co roku, na każdego ucznia klasy pierwszej OPW) oraz jednorazowo na wyposażenie specjalistyczne do realizacji zajęć z przygotowania wojskowego.

Potężna dotacja z ministerstwa obrony

Organ prowadzący musi zapewnić swój wkład. W przypadku ubioru to 264 zł na każdego ucznia, a na wyposażenie specjalistyczne - 12 740 zł. Ale to tylko 20 proc. kosztów. Resztę pokrywa ministerstwo obrony.
To nie wszystko. Co 4 lata można występować o dotację na wymianę zużytego sprzętu lub doposażenie, a po 6 latach od utworzenia OPW, można wystąpić o dotację na budowę toru sprawności fizycznej lub strzelnicy przyszkolnej (pneumatycznej lub wirtualnej).

MON stawia warunek: dotacja udzielana jest, gdy klasa pierwsza OPW liczy co najmniej 22 uczniów.
To jednak nie problem.

l Prowadzimy OPW już dwa lata, a do 1 klasy, którą otworzymy we wrześniu, mamy już ponad 40 chętnych - mówi Halina Rajewska, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Kałużewskiego i Sylli w Zduńskiej Woli, koordynator klas mundurowych.

Do tej pory w woj. łódzkim było 5 szkół prowadzących OPW. Oprócz wspomnianej szkoły w Zduńskiej Woli były to:

  • Liceum Ogólnokształcące w Warcie,
  • I Liceum Ogólnokształcące PUL w Kutnie
  • Zespół Szkół ZSCKZ w Bujnach koło Piotrkowa Trybunalskiego
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim

Nowe klasy na nowy rok szkolny

Początkowo MON wydał zgodę na utworzenie w nowym roku szkolnym kolejnych 40 klas w całej Polsce, ale w ubiegłym tygodniu minister obrony Mariusz Błaszczak postanowił, że zgodę (i pieniądze) na utworzenie OPW dostaną wszystkie szkoły, które złożyły prawidłowe wnioski. To oznacza, że w całej Polsce powstanie 115 nowych oddziałów przygotowania wojskowego (w niektórych szkołach nawet dwa lub trzy).

Jak dowiedzieliśmy się w MON, z woj. łódzkiego wpłynęło siedem wniosków i początkowo ministerstwo zakwalifikowało trzy wnioski o utworzenie OPW:

  • w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Łasku - patronat 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej
  • w II LO im. Korczaka w Wieluniu - patronat 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu
  • w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kościuszki w Tomaszowie (drugi oddział) - patronat 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Decyzja szefa MON oznacza, że dodatkowo nowe OPW powstaną także w kilku innych szkołach w regionie:

  • w LO im. Wojska Polskiego w Błaszkach
  • w LO przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu
  • w Akademickim LO WSNoZ w Łodzi
  • w LO im. Karskiego w Wiśniowej Górze

W tej ostatniej szkole klasy mundurowe to nie nowość, ale OPW to nowa jakość, także ze względu na dotację z MON. Do tej pory wszystko trzeba było pokrywać z budżetu organu prowadzącego (gmina Andrespol) i szkoły. A zainteresowanie klasą jest ogromne.

- Chęć wstąpienia zgłosiło ponad 80 osób, w tym dla 20 był a to klasa pierwszego wyboru - mówi Ewelina Kaniecka, koordynator klas mundurowych. - Liczymy na patronat 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Co oznacza dotacja z MON przekonała się już wspomniana szkoła ze Zduńskiej Woli.

- W ubiegłym roku kupiliśmy m.in. kamizelki taktyczne, hełmy, lornetki, latarki, kompasy, karabinki pneumatyczne - wylicza wicedyrektor Halina Rajewska.

To wielka atrakcja dla uczniów, ale i dodatkowa nauka. Oprócz normalnego cyklu lekcji, w klasach I-III liceum i I-IV technikum program OPW przewiduje 230 godzin zajęć, w tym ponad 170 praktycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W regionie łódzkim powstaną nowe klasy wojskowe. Ministerstwo Obrony Narodowej daje szkołom potężne dotacje na ten cel - Dziennik Łódzki

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto