Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Łęczycy i w Kutnie uruchomiono nowe miejsca pomocy dla dzieci w kryzysie psychicznym

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W Łęczycy i w Kutnie uruchomiono nowe miejsca pomocy dla dzieci w kryzysie psychicznym
W Łęczycy i w Kutnie uruchomiono nowe miejsca pomocy dla dzieci w kryzysie psychicznym J. Kaźmierczak
Od listopada w Łódzkiem uruchomiono nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz centra zdrowia psychicznego. Pomoc będzie można uzyskać także w Łęczycy i Kutnie.

Nowe miejsca pomocy dla dzieci w kryzysie psychicznym w Łęczycy i Kutnie

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W Łęczycy pomoc będzie można otrzymać w przychodni przy ul. Poznańska 24 (tel. 662 808 365), natomiast w Kutnie przy ul. Mickiewicza 2 (tel. 519 059 242). Pomocy udzielać będą tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.

- Oznacza to, że we wszystkich powiatach są już ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, co spełnia optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy psychiatrii, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży

Na drugim poziomie referencyjnym znajdują się Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Od listopada przybyły nowe placówki w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Poddębicach i Piotrkowie Trybunalskim. Tu uzyskają fachową pomoc młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie). W centrach jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin.

- Pacjentami oddziału są dzieci i młodzież potrzebujący kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji w całodobowym oddziale psychiatrycznym, których stan psychiczny pozwala na codzienne powroty do środowiska domowego. Leczenie w trybie dziennym przebiega bez długiej nieobecności w domu, co pozwala na utrzymanie ciągłości pomiędzy terapią a codziennym funkcjonowaniem i pełnieniem określonych ról społecznych. Pobyt na oddziale zapewnia warunki do rozwoju lub odbudowy relacji interpersonalnych pomiędzy rówieśnikami oraz wspiera kształtowanie się potencjału dzieci i młodzieży. Podczas pobytu kładzie się nacisk na współdziałanie z systemem rodzinnym, co pomaga wzmacniać i wspierać opiekunów przy zgłaszanych trudnościach. Po pobycie na Oddziale Dziennym pacjent może kontynuować zalecane formy terapii (w tym terapię indywidualną, grupową, rodzinną) w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, która działa w ramach Centrum - komentuje Agnieszka Scendo psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

- Pacjentami oddziału są dzieci i młodzież potrzebujący kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji w całodobowym oddziale psychiatrycznym, których stan psychiczny pozwala na codzienne powroty do środowiska domowego. Leczenie w trybie dziennym przebiega bez długiej nieobecności w domu, co pozwala na utrzymanie ciągłości pomiędzy terapią a codziennym funkcjonowaniem - komentuje Agnieszka Scendo psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

- Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym otrzymają pomoc na wszystkich 3 poziomach, dostępną zarówno w Łodzi, jak i powiatach. Ta forma opieki cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego tak ważne, by była jak najszerzej dostępna - podkreślił A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Rośnie liczba pacjentów

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.

Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4, 9 %, w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto