Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krzyżanowie gminne dożynki, w Grabowie Święto Cebuli

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Piękna pogoda sprawiła, że wczoraj na Święto Cebuli w Grabowie, jak i na dożynki połączone z poświęceniem Domu Kultury w Krzyżanowie, przyszły tłumy mieszkańców. W obu gminach imprezy były świętem rolników.

Dożynki były okazją, by oddać do użytku dom kultury. Nowy obiekt poświęcił biskup Alojzy Orszulik, który podkreślał, że obiekt ma służyć lokalnej społeczności.

- Od dawna brakowało gminie obiektu, który tętniłby życiem kulturalnym - mówił podczas otwarcia Tomasz Jakubowski, wójt gminy Krzyżanów. - Dom będzie centrum wydarzeń kulturalnych w gminie. To tutaj będą się odbywały uroczystości oświatowe, Dzień Dziecka, gminna wigilia, po Dzień Babci i Dziadka.

Nowy dom kultury ma ponad 774 metry kwadratowe powierzchni. Są dwie sale konferencyjne, tutaj będzie mieć siedzibę miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Do nowego obiektu przeniesiono gminną bibliotekę oraz salę komputerową. W dotychczasowym wypożyczanym obiekcie do dyspozycji było tylko 120 metrów.

- Teraz będziemy mieć dość miejsca, aby nasze liczne zespoły śpiewacze mogły się spotykać, trenować - cieszy się Marek Ciąpała, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Krzyżanowie. - Przed nami otwierają się nowe możliwości rozwoju, przedstawienia lokalnej społeczności nowych ofert kulturalnych.

Dożynkowy korowód w gminie Krzyżanów był bardzo bogaty. Wiele osób przyszło w ludowych strojach, gdyż GOK w Krzyżanowie, pomimo ciasnoty, działa bardzo prężnie. Skupia wiele zespołów ludowych i śpiewaczych. W korowodzie szli tradycyjnie przy-odziani rolnicy z kosami, ale dalej jechał ciągnik z przyczepą pełną ziarna i kombajn.

Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego zboża przekazali wójtowi starostowie: Dorota Dudkiewicz i Konrad Klimczak. Uroczystą mszę polową, na nowo wybudowanej scenie, tuż obok domu kultury, odprawił biskup senior Alojzy Orszulik.

Później były śpiewy, przyśpiewki ludowych zespołów i koncert zespołu "Akcent", a dzieci szalały na dmuchanych zamkach.

W Grabowie z kolei obchodzono tradycyjne Święto Cebuli. Był konkurs na największą i najładniejszą cebulę. - Wystawiłem swoją cebulę w konkursie, miała ponad 600 gramów, nie wiem jeszcze czy to dobry wynik, ale jestem dobrej myśli - mówi Hieronim Janiak, mieszkaniec Bab.

Nie zapomniano o najmłodszych. Specjalnie dla nich zorganizowano blok zabaw i konkursów na scenie. Dzieciaki mogły m.in. wziąć udział w konkursie
plastycznym, zawodach w zaplataniu warkoczy ze szczypioru cebuli. Również dorośli mogli się zabawić. Na nich czekały zawody w tarciu cebuli. A łzy płynęły...

W przerwach między konkurencjami przygrywała gminna orkiestra dęta oraz orkiestra z Domu Kultury w Grabowie. Zachwycał także zespół muzyczno-taneczny z Ukrainy "Gracja".

Tradycyjnie atrakcją była gra w szachy z kominiarzem Józefem Kalinowskim. Zebrane pieniądze kominiarz chce przekazać niepełnosprawnym dzieciom w Chorkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto