Padła propozycja likwidacji trzeciej szkoły...
- Większość budżetu gminy przeznaczana jest na oświatę. Na ostatniej komisji jedna z radnych zaproponowała, aby podjąć się likwidacji trzeciej szkoły, w Leźnicy Małej. Kierownik oświaty w najbliższym czasie ma przygotować wyliczenia, ile byłoby oszczędności, jeśli doszłoby do reorganizacji w trzech szkołach podstawowych w Błoniu, Siedlcu i Leźnicy Małej. To jest wstępny pomysł – mowi Agata Fornalczyk, przewodnicząca komisji oświaty i kultury.
Rodzice z Siedlca wciąż walczą
Temat likwidacji szkół w Błoniu i Siedlcu trwa ponad dwa lata. Radni oraz wójt chcieli, żeby zamiast tych dwóch szkół powstała filia Samorządowej Szkoły Podstawowej im. W. Łokietka w Topoli Królewskiej z siedzibą w Siedlcu i Błoniu. Uczyć się tam miały dzieci z oddziałów przedszkolnych, zerówki i szkolnych w klasach 1-3. Reszta uczniów miała zostać przeniesiona do placówki w Topoli Królewskiej. W 2020 r. na reorganizację nie zgodził się jednak Łódzki Kurator Oświaty, który poinformował o zamiarze gminy Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resory podtrzymał decyzję ŁKO.
Władze gminy zaskarżyły obie decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wygrały. WSA stwierdził, że zaskarżone postanowienie kuratora oświaty narusza prawo oświatowe. Sąd stwierdził, że gmina wypełniła określone wymagania, czyli m.in. zapewniła możliwość kontynuowania nauki w klasach 1-3 w Siedlcu, a pozostałym uczniom w Topoli Królewskiej. Gmina zapewni uczniom także bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu dzieci.
- Nie otrzymaliśmy jeszcze uzasadnienia. Kurator podtrzymuje jednak swoją decyzję. Jest przeciwny likwidacji szkoły w Siedlcu – mówi Anna Skopińska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Łodzi.
- Łódzki Kurator Oświaty może wnieść skargę kasacyjną na decyzję sądu w ciągu 30 dni od otrzymania uzasadnienia. Jeśli tego nie zrobi, to gmina od nowa rozpocznie procedurę likwidacji placówek. Trzeba będzie znów przygotować nową uchwałę intencyjną, powiadomić o swoich zamiarach wszystkich rodziców, związki zawodowe oraz kuratorium. Jeśli kurator nie złoży kasacji, to placówki w Błoniu i Siedlcu zlikwidowane zostałby 31 sierpnia 2022 roku - mówi Andrzej Piłacik, kierownik oświaty w Urzędzie Gminy w Łęczycy.
Rodzice uczniów spotkali się w marcu w tej sprawie z kuratorem, który uspokoił ich i zapewnił, że nie pozwoli na likwidacje placówki.
- Już od ponad dwóch lat żyjemy w niepewności. Pamiętamy obietnice wyborcze pana wójta z 2018 roku i jego słowa: „Nie pozwolę na likwidacje szkół". Pan kurator potwierdził, że WSA w Warszawie uchylając postanowienia I i II instancji nie przesądza o rozstrzygnięciu sprawy. Kurator będzie musiał jedynie usunąć zawarte w uzasadnieniu błędy wynikające z Kodeksu Postępowania Administracyjnego przy ewentualnym ponownym rozpatrzeniu sprawy. Władze gminy zawsze podkreślały, że chodzi im o finanse. Teraz czynnik ekonomiczny legł w gruzach. Samorząd na budowę basenu znalazł aż 3 mln 890 tys. zł w finansach gminy, a to jest dwuletni koszt utrzymania szkół w Błoniu i w Siedlcu - mówi Tomasz Jerzmanowski, rodzic z SP w Siedlcu.
Gmina Łęczyca ma najwięcej szkół
Z siedmiu gmin w powiecie łęczyckim to właśnie Łęczyca ma najwięcej szkół podstawowych, bo pięć. Gmina Grabów prowadzi cztery placówki. Po dwie szkoły mają gminy Daszyna, Góra św. Małgorzaty oraz Piątek. Po jednej podstawówce - Witonia oraz Świnice Warckie.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?