Trójka lekkoatletów z Kutna i piątka z Łęczycy wystartuje podczas Mistrzostw Polski

Dorota Grąbczewska, Mateusz Lipiński
Archiwum
Trójka lekkoatletów z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Dziewiątka" i 30-osobowa ekipa z MKLA Łęczyca wzięła udział w Mistrzostwach Makroregionu Centralnego w Kielcach. Impreza ta była jednocześnie eliminacją do Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Młodzików (Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego), które w dniach 1 - 2.10 odbędą się także na stadionie Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego.

Na dwa tygodnie przed startem świetną formą popisał się młodzik Rafał Ewkowski, który wywalczył tytuł mistrza makroregionu w biegu na 110 m ppł. z czasem 16,35 s. Uzyskany wynik jest nowym rekordem życiowym Rafała i dziesiątym wynikiem w Polsce w tej kategorii wiekowej. Równolegle z biegiem płotkarskim był rozgrywany męski konkurs skoku w dal, którym Rafał Ewkowski zdobył srebrny medal skacząc na odległość 596 cm (rekord życiowy zawodnika wynosi 613 cm i jest siódmy wynikiem w kraju w kategorii młodzików).

Medal brązowy na tej imprezie wywalczyła Wiktoria Leszczyńska, która w biegu finałowym na 100 m uzyskała czas 13,39 s (rekord życiowy zawodniczki wynosi 13,30 s. Wcześniej Wiktoria startowała w eliminacjach 100 m (wygrała swoją serię w czasie 13,42 s i w biegu na 300 m ppł. w którym zajęła 10 miejsce z wynikiem 53,21 s).

Startujący także w biegu na 300 m ppł. Piotr Kowalski wywalczył siódme miejsce pokonując dystans w czasie 49,62 s. Cała trójka zawodników jest z rocznika 1997 i za przeciwników w większości miała lekkoatletów o rok starszych.

- Wyniki cieszą, choć mogły być jeszcze lepsze - mówi Jacek Kudła, trener kutnowskich lekkoatletów. - Piotrek startował w trakcie choroby i kuracji antybiotykowej, Wiktoria w piątek brała udział w szkolnych zawodach w biegach przełajowych, a konkurs skoku w dal Rafała, w którym mógł walczyć o zwycięstwo był rozgrywany od razu po jego zwycięskim biegu na 110 m ppł.

Zasługi trenera lekkiej atletyki Jacka Kudły doceniła Fundacje "Sport dzieci i Młodzieży" firmowaną przez Mariana Woronina głównego organizatora corocznych

Finałów Krajowych "Czwartków Lekkoatletycznych" w Warszawie, która zaprosiła go wraz z mistrzem czwartków lekkoatletycznych Mateuszem Sobczykiem,
uczniem SP 9 w Kutnie, na tygodniową wycieczkę do Paryża.

Wyjazd był zorganizowany dla 36 zwycięzców finałów krajowych. Przypomnijmy, że Mateusz Sobczyk wygrał konkursu skoku w dal w finale międzynarodowym i krajowym w roczniku 1999 (najlepszy wynik 552 cm).

Łęczycki MKLA reprezentowała 30-osobowa grupa. Najlepszy wynik zespołu uzyskał Dawid Wawrzyniak (185 cm w skoku wzwyż i I miejsce). - Dawid próbował pobić rekord życiowy (193 cm) i był bliski sukcesu. Miejmy nadzieję, że szczyt formy przyjdzie na MP - mówi Mirosław Andrysiak, trener MKLA.
Bardzo dobry rezultat na 100m p.pł. uzyskała Natalia Stasiak (15,98 s i II miejsce). Poprawiła także rekord życiowy na 300 m (47,23 s).

Dwa medale zdobył Patryk Płuciennik. Był II w biegu na 300 m p.pł. (44,93 s i r. życiowy) oraz III na 110 m ppł. (17,82 s). Mikołaj Urbański w biegu na 110m ppł. (16,85 s i r. życiowy). Elżbieta Kalaczyńska zajęła IV miejsce w biegu na 100 m ppł. (16,95 s) i V miejsce w skoku wzwyż (140 cm) .

Kwalifikację do startu w MP uzyskało pięciu zawodników: Natalia Stasiak (100 m p.pł.), Elżbieta Kalaczyńska (czwórbój), Dawid Wawrzyniak (skok wzwyż), Patryk Płuciennik (300 m ppł) i Mikołaj Urbański (110 m ppł).

Bardzo dobrze prezentowali się pozostali zawodnicy. Jakub Kalenik był II w rzucie oszczepem (40,91 m). Łukasz Gruszczelak zajął III miejsce w biegu na 300 m ppł. (45,29 s). Rafał Kwieciński był III w skoku wzwyż (164 cm). Wszyscy poprawili rekordy życiowe. IV miejsce na 300 m ppł. zajęli Paula Przybylak (51,27 s i r. życiowy) oraz Mateusz Matusiak (46,71 s i r. życiowy). W tej samej konkurencji rekordy życiowe poprawiły Patrycja Jaśkiewicz (51, 37 s) i Małgorzata Basińska (52,73 s). Ponadto Paulina Różańska była V w konkurencjach pchnięcia kulą (9,72 m) i rzutu dyskiem (26,82 m). Rekord życiowy na 300 m ppł. poprawił także Tomasz Moruzgalski (50,18 s).

Drużynowo MKLA Łęczyca uplasowała się na IV miejscu zawodów, z dobrym wynikiem 33 pkt. I miejsce dla MKS Aleksandrów Łódzki (37 pkt), II dla KKL Kielce (36 pkt), a III dla RKS Łódź (35 pkt). - Ten start można zaliczyć do bardzo udanych - komentuje Andrysiak.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0