Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To najgorsza żywność dla jelit. Naukowcy ostrzegają: sprzyja zapaleniu i chorobie Leśniowskiego-Crohna. Zobacz produkty na „czarnej liście”

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Te produkty to żywność ultraprzetworzona (UPF), która upośledza zdrowie jelit i sprzyja chorobom zapalnym. Część z nich jest nawet polecana jako zdrowe, a to ze względu na dodatek naturalnych składników. Nie daj się jednak zwieść informacjom z przodu opakowania i sprawdzaj skład na etykietach. 

Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Te produkty to żywność ultraprzetworzona (UPF), która upośledza zdrowie jelit i sprzyja chorobom zapalnym. Część z nich jest nawet polecana jako zdrowe, a to ze względu na dodatek naturalnych składników. Nie daj się jednak zwieść informacjom z przodu opakowania i sprawdzaj skład na etykietach. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. goodluz/123RF
Choroby zapalne jelit należą do coraz częstszych, a jedną z poważniejszych jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Naukowcy upatrują przyczyn tego zjawiska we współczesnej diecie, która opiera się o rosnącą ilość ultraprzetworzonych produktów. Związek między ich spożywaniem i schorzeniem należącym do nieswoistego zapalenia jelit (IBD) odnaleźli badacze kanadyjscy. Zobacz, dlaczego produkty UPF szkodzą i których z nich szczególnie warto unikać w diecie.

Spis treści

Dlaczego gotowe jedzenie szkodzi zdrowiu?

Jedzenie gotowe do spożycia to stosunkowo nowy „wynalazek”, który rozpowszechnił się w ciągu zaledwie półtora wieku. W tym czasie zaczęto obserwować epidemię schorzeń, które wcześniej były rzadkie, powstał termin chorób cywilizacyjnych. To oczywiście konsekwencje całościowej zmiany stylu życia na współczesny, ale żywność ma niemały udział w pogarszaniu się stanu zdrowia.

O ile nie ma nic złego w korzystaniu z półproduktów i wielu tradycyjnych wyrobów, naukowcy jako najbardziej niekorzystną wskazują na żywność ultraprzetworzoną (UPF), czyli produkowaną z maksymalnie przetworzonych składników i z udziałem licznych dodatków funkcjonalnych.

Choć gotowe produkty są wygodne, długo się nie psują i zachowują niezmienną jakość, w toku procesów przetwórczych zostają pozbawione większości niezbędnych składników. Cierpi na tym nie tylko ich wartość odżywcza, ale także zapach i smak. By podnieść ich atrakcyjność, stosuje się duże dawki cukru, soli, nasyconych tłuszczów oraz polepszaczy smaku i konsystencji, konserwanty, barwniki i aromaty, z czego wiele stanowią dodatki „E”.

Najbardziej przetworzone produkty sprzyjają chorobie Leśniowskiego

Wygodne produkty, które nadają się do zjedzenia wprost z opakowania, okazują się szczególnie niekorzystne dla naszych jelit. Kwestią ta zajęli się badacze kanadyjscy z Uniwersytetu McMastera w Hamilton. Naukowcy odkryli, że osoby spożywające taką żywność w dużych ilościach są bardziej narażone na rozwój wyniszczającego schorzenia zapalne jelit, jakim jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Wbrew nazwie dotyka ona cały układ pokarmowy i powoduje powikłania również poza nim. Choć może ulegać remisji, ma nieuleczalny charakter, a czynniki jej rozwoju pozostają niemal niepoznane.

Zobacz w naszej galerii, jakie produkty znajdują się na „czarnej liście” ekspertów od zdrowia jelit.

W ramach analizy pięciu dostępnych badań kohortowych poświęconych temu problemowi, które przeprowadzono w latach 2020-2022, badacze nie potwierdzili jednak związku między wysokim spożyciem produktów UPF a rozwojem drugiej choroby zaliczanych do nieswoistego zapalenia jelit (ang. IBD), tj. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Czytaj także: Użyj zamiast bułki tartej i sera. Tani i zdrowy zamiennik odmładza, wspomaga pracę jelit, dodaje energii. Wypróbuj smaczne płatki drożdżowe

Choroba Leśniowskiego najczęściej rozwija się w jednak końcowym odcinku jelita krętego, które należy do jelita cienkiego. To właśnie ono jest niezwykle wrażliwe na szkodliwe składniki zawarte w żywności.

Dlaczego ultraprzetworzona żywność niszczy jelito?

Autorzy badania sugerują, że związek między dietą opartą na ultraprzetworzonych produktach a chorobą Leśniowskiego wynika z zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej.

– W większości przetworzonych produktów brakuje błonnika, który jest potrzebny do odżywiania mikroflory i utrzymania wzajemnie korzystnych zależności między nią i organizmem – mówi dr Andrew Gerwitz z Uniwersytetu Stanu Georgia, który specjalizuje się w zagadnieniach wrodzonej odporności, mikrobiomu, zapalenia jelit oraz otyłości i cukrzycy. – Wiele, jak nie większość produktów przetworzonych zawiera związki podobne do detergentów nazywane emulgatorami, które poprawiają ich teksturę i trwałość.

Dowiedz się także: Niszczą jelita i uczulają. Substancje pomocnicze są we wszystkich lekach i większości suplementów diety. Na które dodatki uważać?

Badania prowadzone przed dr Gerwitza wykazały, że emulgatory zawarte w żywności UPF zaburzają prawidłowy skład mikroflory bakteryjnej jelit i ekspresją genów. Sprawiają, że bakterie zasiedlają wewnętrzne błony śluzowe wyżej położonych odcinków jelita, które są z natury sterylne. Skutkiem jest rozwój stanu zapalnego.

Notowany obecnie wzrost liczby zachorowań na chorobę Leśniowskiego-Crohna zbiega się z doniesieniami na temat zmian jelitowego mikrobiomu ludzkiego obserwowanych w krajach uprzemysłowionych i zaawansowanych technologicznie. Niekorzystny trend zdrowotny dotyczy też innych złożonych chorób: immunologicznych, metabolicznych, neurologicznych i nowotworowych, które jeszcze 150 lat temu należały do rzadkich.

Dlatego specjaliści zachęcają, by chronić jelita – i zmniejszać objawy dotyczących go chorób – poprzez częstsze sięganie po produkty świeże, jak najmniej przerobione, oraz domowe posiłki.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź, których gotowych produktów najlepiej unikać na co dzień.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To najgorsza żywność dla jelit. Naukowcy ostrzegają: sprzyja zapaleniu i chorobie Leśniowskiego-Crohna. Zobacz produkty na „czarnej liście” - Strona Zdrowia

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto