Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Te filmy, seriale i teledyski kręcono na terenie łęczyckiego więzienia

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Sceny na terenie dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy kręcono 17 maja 2019 roku. Serial "Ludzie i Bogowie" to nowa produkcja historyczna Telewizji Polskiej. Fabuła oparta jest na autentycznych wydarzeniach z II wojny światowej.

ZOBACZ: Zdjęcia z planu
Sceny na terenie dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy kręcono 17 maja 2019 roku. Serial "Ludzie i Bogowie" to nowa produkcja historyczna Telewizji Polskiej. Fabuła oparta jest na autentycznych wydarzeniach z II wojny światowej. ZOBACZ: Zdjęcia z planu fot. Joanna Kaźmierczak
Od kilku lat nie można zwiedzać łęczyckiego więzienia. Jedyną możliwością jest wydane pozwolenie od starosty łęczyckiego. Mimo to budynkiem po dawnym zakładzie karnym wciąż interesują się ekipy telewizyjne i filmowe.

Zakład Karny w Łęczycy

W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Budowla spłonęła w XVII wieku, a nowa, wzniesiona od strony północnej, wykorzystywała jako ścianę wschodnią miejskie fortyfikacje. Klasztor i kościół otoczono murami obronnymi, do których dobudowano obecną bryłę budynku. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat.

Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób, znajdujące się w nim cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.

Budynek dawnego zakładu karnego znajduje się przy ulicy Pocztowej, blisko centrum miasta, tuż obok drogi krajowej nr 91. Wraz z działką zajmuje ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Więzienie zostało zamknięte w 2006 roku. Od tego czasu można tu zobaczyć puste i obdrapane mury, a jedynym umeblowanym pomieszczeniem jest mała cela.

Więzienie natchnieniem dla artystów

Budynku od kilku lat nie można zwiedzać. Jedyną możliwością jest wydane pozwolenie od starosty łęczyckiego. Mimo to budynkiem po dawnym więzieniu wciąż interesują się ekipy telewizyjne i filmowe. Nakręcono tu sceny do wielu znanych filmów m.in. "Vabank" Juliusza Machulskiego, "Cela" Kamila Szymańskiego i Mikołaja Małeckiego czy "Papusza" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Na terenie dawnego ZK nagrano także sceny do serialu "Ludzie i bogowie", a także wiele teledysków.

ZOBACZ TAKŻE:
Tak obecnie wygląda więzienie w Łęczycy (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te filmy, seriale i teledyski kręcono na terenie łęczyckiego więzienia - Łęczyca Nasze Miasto

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto