Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regularne kontrolne badania pozwalają zachować męskość

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Adresy poradni urologicznych otrzymasz pod bezpłatnym numerem 800 190 590
Adresy poradni urologicznych otrzymasz pod bezpłatnym numerem 800 190 590 123RF
Mężczyźni często mają problem z przełamaniem wstydu związanego z pójściem na badania prostaty, jąder i prącia. To żaden wstyd! Wręcz odwrotnie - to potwierdza twoją męskość.

Nowotwory męskie to nowotwory dotyczące męskich narządów płciowych: jąder, prącia i gruczołu krokowego (prostaty).

Rak prostaty

Czynnikami ryzyka rozwoju raka prostaty są wiek (najczęściej występuje u mężczyzn powyżej 60 roku życia); obciążenia rodzinne; otyłość i dieta wysokotłuszczowa; siedzący tryb życia i podwyższony poziom androgenów.

Co powinno cię zaniepokoić? Dolegliwości związane z oddawaniem moczu (częstomocz, trudności w opróżnianiu pęcherza); nocne wstawanie, aby oddać mocz więcej niż raz w ciągu nocy oraz zaburzenia erekcji nie mające podłoża emocjonalnego.

Rak jądra

Tu czynnikami ryzyka są wnętrostwo, czyli niezstąpione jądra do moszny po urodzeniu; obciążenia rodzinne (rak jądra u ojca lub brata); zespół Klinefeltera (choroba genetyczna); w przeszłości nowotwór zarodkowy w przeciwległym jądrze.

Powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli masz wyczuwalną obecność guzka w jądrze; zmianę konsystencji jądra; uczucie dyskomfortu lub pobolewania jądra; nawracający ból w podbrzuszu albo obrzęk lub płyn w obrębie moszny, uczucie ciężkości w mosznie.

Jak przeprowadzić samobadanie jąder?

  • Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  • Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  • Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  • Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.
  • Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami, czyli bólem podbrzusza.
  • W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Rak prącia

Czynniki ryzyka rozwoju w przypadku tego nowotworu są wiek powyżej 55. roku życia; brak dostatecznej higieny; stulejka; infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV; palenie papierosów; leczenie łuszczycy światłem UV.

Powinny zaniepokoić cię objawy takie, jak: każde przebarwienie i każda zmiana w obrębie prącia; trudno gojce się lub nie poddające się leczeniu infekcje w obrębie prącia; wyciek ropny, a także powiększenie się węzłów chłonnych pachwinowych.

Jak zredukować ryzyko zachorowania

Zasadniczą rolę w redukcji ryzyka rozwoju nowotworów odgrywa profilaktyka pierwotna.

Pamiętaj, aby odżywiać się zdrowo. Wybieraj produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, olej lniany), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek). Pamiętaj o warzywach i owocach bogatych selen, witaminy D, E i betakaroten. Szczególnie wskazane jest spożywanie pestek dyni, słonecznika oraz pomidorów.

Warto też uprawiać regularną aktywność fizyczną i unikać siedzącego trybu życia.

Jeśli palisz, skończ z tym nałogiem. Ogranicz także spożywanie alkoholu. Wykonuj samobadanie jądra i prącia. Jeżeli skończyłeś 50. rok życia, pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych prostaty, a w przypadku obciążeń rodzinnych wykonaj je po 45. roku życia. Oznaczenie stężenia PSA jest możliwe nie tylko u lekarza POZ, ale także bezpłatnie w ramach programu Profilaktyka 40 plus do końca czerwca tego roku. Jeśli nie ma obciążeń rodzinnych, badanie wykonuje się po raz pierwszy po ukończeniu 50 lat. Przy istniejącym obciążeniu - wcześniej. Wynik badania może być wskazówką do dalszej diagnostyki a w rezultacie leczenia. Z badania skorzystasz jeśli wypełnisz ankietę na swoim IKP lub pod nr. 22 735 39 53.

Nie bagatelizuj nawet subtelnych oznak choroby! W razie niepokojących objawów należy zgłosić się na badanie do lekarza rodzinnego lub poprosić o skierowanie do urologa.

Wstyd się wstydzić

Adresy poradni urologicznych otrzymasz pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Na portalu diety.nfz.gov.pl znajdziesz wiele zdrowych diet, możesz także skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych treningów z NFZ znajdziesz je pod adresem ht t p s : //akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia

W razie niepokojących objawów należy zgłosić się na badanie do lekarza rodzinnego lub poprosić o skierowanie do urologa.

Najczęstszym nowotworem w obrębie męskich narządów płciowych jest rak gruczołu krokowego (prostaty). Stanowi 15 proc. zachorowań, z tendencją wzrostową. Nowotwory jądra stanowią 1,6 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn. 70 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe jądra występuje między 20. a 39. rokiem życia. 25 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory jądra dotyczą mężczyzn w wieku od 20. do 44. roku życia.

Zgłoszenie lekarzowi dolegliwości związanych z intymnymi częściami ciała często wiąże się ze wstydem. Jednak wczesne wykrycie nowotworu w obrębie męskich narządów płciowych daje szansę pełnego wyleczenia i pozwala na zastosowanie mniej inwazyjnego leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Regularne kontrolne badania pozwalają zachować męskość - Dziennik Łódzki

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto