Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Polski w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Prymas Polski Wojciech Polak gości w Łowiczu
Prymas Polski Wojciech Polak gości w Łowiczu Rafał Klepczarek
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak przyjechał do Łowicza na podsumowanie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. W tym roku mija 400. lat istnienia zakonu pijarów, a także przypada nań 250. rocznica kanonizacja jego założyciela św. Józefa Kalasancjusza.

Inauguracja jubileuszu w polskiej prowincji Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych miała miejsce 26 listopada ubiegłego roku w pijarskiej parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Uroczystej mszy świętej przewodniczył wtedy ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt kongregacji ds. edukacji katolickiej.

Łowickie obchody podsumowującej pijarskie rocznice w polskiej prowincji zakonu odbywają się w niedzielę, 26 listopada. O godz. 10.30 w zespole szkół pijarskich wystawiony został spektakl przygotowany przez uczniów. Przedstawienie poświęcone było wpływowi założyciela zakonu na rozwiązywanie współczesnych problemów, które niesie ze sobą cywilizacja. O godz. 12.30 w kościele pijarskim odprawiona została msza święta, której głównym celebransem był ksiądz prymas.

Św. Józef Kalasancjusz urodził się w hiszpańskim Peralta de la Sal w 1557 roku. Cztery dekady później przy parafii św. Doroty w Rzymie otworzył pierwszą bezpłatną powszechną szkołę podstawową.

W 1617 założyciel zakonu pijarskiego przywdział habit zakonny i obłóczył pierwszych czternastu współbraci. Rok później złożył śluby zakonne. Oficjalnie Zakonu Szkół Pobożnych ustanowiony został 18 listopada 1621 roku przez papieża Grzegorza XV. Jego inicjator zmarł w 1648 roku w Rzymie. Papież Klemens XIII 16 lipca 1767 roku ogłosił go świętym, a papież Pius XII 13 sierpnia 1948 roku ustanowił pijara patronem szkół podstawowych chrześcijańskich na całym świecie.

Współcześnie pijarzy są obecni w 36 krajach w różnych zakątkach całego świata. Ich powszechna nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „pius”, co oznacza „pobożny” . Hasłem zakonu jest „Pobożność i nauka”.

Pijarzy w Polsce prowadzą głównie działalność oświatową wśród dzieci i młodzieży. Zakonne szkoły działają w Łowiczu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Elblągu, Katowicach i Bolesławcu.
Ks. Marian Galas, rektor kościoła pijarów w Łowiczu spodziewał się, że w pijarskim jubileuszu w Łowiczu weźmie udział około 250 gości z całej Polski i Białorusi. Wśród nich znalazł się ojciec Józef Matras, prowincjał polskich pijarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto