MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ZGRK zakładał docieplenie 23 obiektów użyteczności publicznej

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Zmiana przepisów, dotycząca możliwości zadłużania się samorządów, wprowadziła wielkie zamieszanie. Niektórych samorządów nie stać, aby rozpocząć realizację inwestycji w 2011 roku. Nawet dotacja 30-procentowa nie zachęca do realizacji programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.

Projekt, realizowany przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego, w którym uczestniczy 8 gmin z powiatów kutnowskiego i łęczyckiego, obejmujący modernizację 23 obiektów za kwotę ok. 11,5 mln zł, jest zagrożony. Gmina Żychlin zapowiada wycofanie się z realizacji dwóch inwestycji: termomodernizacji szkoły podstawowej w Grabowie oraz termomodernizacji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.

Przypomnijmy, że projekt zakładał 10- proc. wkład własny, 30-proc. dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz 60-proc. pożyczkę z funduszu wojewódzkiego, która może być umorzona w 30 proc.

- Długo analizowaliśmy sytuację finansową gminy po wejściu w życie przepisów dotyczących zadłużania się samorządów - mówi Grzegorz Ambroziak, burmistrz Żychlina. - Zmienił się pierwotny model finansowania inwestycji. Początkowo to związek miał być "dłużnikiem", miał zaciągnąć pożyczkę na realizację całego zadania, a gminy miały ją spłacać. Teraz okazuje się, że to gminy będą zaciągać kredyty. To wszystko sprawia, że musieliśmy podjąć decyzję o wycofaniu się z programu. Ponieważ okna w szkole w Grabowie są w fatalnym stanie, zdecydowaliśmy, że je wymienimy sami, zaciągając kredyt w WFOŚ.

- Budujemy fontannę, park w Dobrzelinie, a wycofujemy się z projektu, który miał poprawić warunki, w jakich uczą się dzieci - mówi Mariola Janicka, matka ucznia z Grabowa. - To zła decyzja.

Projekt realizowany przez ZGRK jest wspólnym zadaniem, a wycofanie się z niego gminy Żychlin sprawia, że w to miejsce trzeba znaleźć projekt zastępczy.

- Rzeczywiście, zmiana ustawy dotycząca możliwości zadłużania się samorządów mocno skomplikowała sprawę - przyznaje Jakub Świtkiewicz ze Związku Gmin Regionu Kutnowskiego. - Zwracaliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy ustawa dotyczy samorządów czy też związku. Na razie brak odpowiedzi. W piątek będę rozmawiać w NFOŚ o możliwościach finansowania oraz o ewentualnej zgodzie na zamianę żychlińskiego projektu na projekt z gminy Krzyżanów.

- Będziemy w tym roku docieplać gimnazjum - mówi Tomasz Jakubowski, wójt gminy Krzyżanów. - Proponujemy, aby do projektu została włączona termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych, którą zakończyliśmy. W ten sposób udałoby się pozyskać dotację 30-procentową.

Dodatkowej inwestycji w ramach ZGRK nie chce się podejmować gmina Grabów.

- Docieplamy tylko budynek urzędu gminy - przyznaje Wiesław Łaziński, zastępca wójta w Grabowie. - Możemy tylko zakończyć inwestycję w tym roku, choć planowana była na dwa lata. O nowej inwestycji raczej nie myślimy, ustawa również nam ograniczyła możliwości zaciągania kredytów.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto