Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury woj. śląskiego" w Bibliotece Śląskiej

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
W czwartek 21 września odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury woj. śląskiego". Projekt realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Instytucję Filmową „Silesia Film” w Katowicach, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów.

Cym jest projekt "Śląskie Digitarium"?

To wspólny projekt instytucji kultury województwa śląskiego, który tworzy kompleksowy system współpracy i infrastruktury, pozwalający na cyfryzację, archiwizację i prezentację kulturowego dziedzictwa regionu online.

Cyfryzacja obejmuje dokumenty piśmiennictwa, filmy, operowe kostiumy i rekwizyty oraz nagrania-wywiady historii mówionej. Po digitalizacji są one archiwizowane oraz zostaną udostępnione w Internecie w utworzonych lub zmodernizowanych serwisach, prowadzonych przez Lidera i Partnerów projektu. W projekcie powstał także serwis centralny, regionalny agregator informacyjny, stanowiący jeden punkt wyszukiwania i dostępu do serwisów instytucjonalnych.

Dzięki projektowemu dofinansowaniu wzmacniana jest cyfrowa infrastruktura instytucji kultury. Powstają trzy wyspecjalizowane pracownie digitalizacyjne, dwa systemy długoterminowej archiwizacji, a także rozbudowane zostaje serwerowo-macierzowe zaplecze Partnerów projektu. Trwałym efektem projektu będzie rozwiązanie techniczno-organizacyjne, umożliwiające poprojektowe, ciągłe tworzenie i udostępnianie zasobów cyfrowych instytucji kultury, edukacji i nauki województwa śląskiego.

Cele projektu "Śląskie Digitarium"

Celem projektu było utworzenie kompleksowego rozwiązania techniczno-organizacyjnego, umożliwiającego ciągłe (także poprojektowe) tworzenie i efektywną prezentację zasobów cyfrowych instytucji kultury, edukacji i nauki województwa śląskiego - "Porozumienie ŚD” Wytworzenie cyfrowego zasobu prezentującego praktycznie wszystkie rodzaje obiektów kultury (2D, 3D, AV). Ustanowienie niezbędnej i modernizacja istniejącej infrastruktury cyfryzacji, archiwizacji i sieciowej prezentacji zbiorów oraz utworzenie "jednego punktu dostępu" do zasobów.

Mobilne Centrum Digitalizacji

W ramach projektu powstało także Mobilne Centrum Digitalizacji. Mobilne Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej to pojazd wyposażony w urządzenia do digitalizacji różnorodnych obiektów, stanowi istotny element projektu i cyfryzacji obiektów kultury w województwie. Dziedzictwo kulturowe regionu to nie tylko materialne obiekty posiadane przez instytucje kultury, Lidera i Partnerów. To także dokumenty w kolekcjach prywatnych, obiekty architektury, wydarzenia, zwyczaje i relacje świadków historii, do których można dotrzeć jedynie lokalnie.

Całkowita wartość projektu wyniosła 37 863 655,80 zł.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto