Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piątek po 150 latach otrzyma prawa miejskie. Nie będzie jednak z tej okazji wielkiej imprezy...

Redakcja
fot. redkacja
W nocy z 31 grudnia 2019 na 1 stycznia 2020 roku Piątek odzyska prawa miejskie! Wielkiego świętowania jednak raczej nie będzie z tego powodu. Choć władze i mieszkańcy czekali na tę chwilę od 150 lat, to okazuje się, że na organizację hucznej imprezy i zaproszenie gwiazd nie ma po prostu pieniędzy.

Wyczekiwane wydarzenie bez echa jednak też nie przejdzie. Mieszkańcy Piątku oraz okolicznych miejscowości świętować będą na rynku od godziny 22 do 1 w nocy. Zebrani będą mogli bawić się w rytmie muzyki, którą zapewni im DJ. Główną atrakcją wieczoru będzie pokaz sztucznych ogni.

- Na imprezę przeznaczyliśmy około 20 tysięcy złotych. Niestety sponsorzy oraz powiat łęczycki nie wspomogą jej organizacji - mówi Krzysztof Lisiecki, obecnie wójt gminy, a po Nowym Roku burmistrz miasta Piątek. Powiat zbiera obecnie na szpital, a sponsorów brak. To wielkie wydarzenia dla mieszkańców Piątku, więc dlatego bardzo chciałem, aby je uczcić wyjątkowo.

Gmina już gotowa, by stać się miastem?

Już 11 grudnia Rada Gminy w Piątku uchwali status, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Chodzi tu głównie o zmianę nazewnictwa np. Urzędu Gminy w Piątku, na Urząd Miejski w Piątku, wójta gminy Piątek na burmistrza Piątku. Co ważne, gminne ośrodki organizacyjne m.in. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna nie zmienią jednak nazewnictwa. Gmina zamówiła już pierwsze pieczątki z nowym nadrukiem „Urząd Miejski w Piątku”, w grudniu będą zamawiane dalsze druki oraz pieczęć miejska.

Będą podwyżki?

Wraz ze zbliżającym się terminem przyjęciem praw miejskich część mieszkańców ma coraz większe obawy związane z utratą przysługujących im obecnie przywilejów. Urząd Gminy jednak uspakaja i po raz kolejny wyjaśnia, że odzyskanie praw, w żaden sposób nie wpłynie na ograniczenie ulg, czy też dostępu do dopłat, dofinansowań i dotacji. Co więcej, może znacznie rozszerzyć spektrum tych ostatnich.

- Nie wzrosną podatki, opłaty za wodę, śmieci i inne stawki przyjęte w gminie, nie z tego powodu - wyjaśnia UG Piątek - Nie dojdzie też do utraty możliwości uzyskania środków unijnych dla wsi. Gminy miejsko-wiejskie mogą ubiegać się o środki z funduszy europejskich tak jak gminy wiejskie, a dodatkowo też o środki przeznaczone dla miast. Nie dojdzie również do likwidacji dopłat rolniczych, gdyż rolnik ma prawo otrzymać dopłaty niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest na terenie miasta, czy wsi.

Kto zabrał mieszkańcom prawa miejskie?

Przypomnijmy, to polski król Kazimierz Wielki, przed 1339 rokiem, nadał Piątkowi prawa miejskie, a car Aleksander II w 1870 roku je odebrał w odwecie za udział obywateli w Powstaniu Styczniowym. Od tamtej pory władze gminy próbowały odzyskać prawa miejskie kilka razy. Na przełomie lutego i marca przeprowadzono w Piątku referendum wśród mieszkańców i zapytano, czy są za odzyskaniem praw miejskich. Wynik był imponujący. 87 proc. mieszkańców wyraziła chęć, żeby Piątek ponownie stał się miastem. Po plebiscycie i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji wszystkie akta trafiły do wojewody łódzkiego, a później do sejmu. W lipcu MSWiA poinformowało, że wniosek o nadanie praw miejskich został pozytywnie zaopiniowany.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu na imprezę sylwestrową z okazji nadania praw miejskich - zachęca wójt gminy Piątek, Krzysztof Lisiecki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto