W ciągu niespełna roku po raz kolejny rosną opłat za odbiór i składowanie odpadów komunalnych. W niektórych gminach regionu ceny poszybowały znów o 100 proc. w górę. Niektóre samorządy też rozważają wprowadzenie opłat podwyższonych dla osób, które nie segregują odpadów.

Od kwietnia ubiegłego roku mieszkańcy Łęczycy płacą za odbiór i składowanie śmieci 18 i 27 złotych. Wielu z nich przygotowywało się na kolejny, tegoroczny wzrost cen. Może okazać się, że mające nastąpić podwyżki niemiło zaskoczą wszystkich. Na początku listopada łęczycki magistrat ogłosił przetarg nieograniczony na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Miasta Łęczyca w roku 2020”. Na realizację zadania przeznaczono 4,5 mln zł. Do urzędu wpłynęła jednak tylko jedna oferta. Wysokość opłat przekroczyła założony przez samorządowców budżet o ponad 2 mln zł. - Ofertę złożył jeden wykonawca na kwotę 6 582 600 zł brutto. Przekracza ona kwotę, którą miasto Łęczyca zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia - mówi Mateusz Kucharski z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Łęczycy. - W związku z tym (…) unieważniono przetarg. Następny planuje się ogłosić w ciągu najbliższych dni.
UM w Łęczycy ma umowę na wywóz odpadów do marca. Jeśli do tego czasu nie uda się wynegocjować niższej kwoty, czekają nas srogie podwyżki, których wartość może przekroczyć 100 procent. Na razie rozmowy trwają. Jest więc nadzieja, że ceny nie wzrosną drastycznie.
Kutno
W powiecie kutnowskim również szykują się duże podwyżki cen za wywóz śmieci. W Strzelcach radni podnieśli stawkę opłaty za odbiór śmieci. Od stycznia mieszkańcy będą płacić miesięcznie kwotę 27 zł od osoby za odpady segregowane i aż 54 zł za zbiórkę śmieci niesegregowanych! Ceny wzrosły o 100% w stosunku do poprzedniego roku.
W Krośniewicach przed zakończeniem 2019 roku Rada Miejska uchwaliła podwyżkę cen za wywóz śmieci na kwotę 17 zł za gospodarowanie selektywne i 34 zł za odbiór śmieci niesegregowanych.
W gminie Kutno podczas sesji Rady Gminy uchwalono opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym. Radni ustalili stawkę 28 zł od mieszkańca za wywóz odpadów.
Kutnowski magistrat poinformował, że nie planuje na razie podnoszenia stawki za odbiór odpadów, jednak planuje ustalić tzw. opłaty podwyższone dla właścicieli nieruchomości, którzy zbierają odpady w sposób nieselektywny.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!