Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O emigracji Kaszubów. Najnowsza publikacja z logo muzeum w Wejherowie

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
IS/nadesłane
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku ukazała się publikacja "Emigracja kaszubska. Zjawisko, ludzie, ośrodki". - Książka ta zawiera głosy w dyskusji nie tylko badaczy, ale także członków rodzin emigrantów na temat kaszubskiej emigracji - zachęca muzeum.

"Emigracja kaszubska. Zjawisko, ludzie, ośrodki" jest to wielo-autorska praca pokonferencyjna, której redaktorem jest Daniel Kalinowski.

- Książka ta zawiera głosy w dyskusji nie tylko badaczy ale także członków rodzin emigrantów na temat kaszubskiej emigracji. Możemy w niej znaleźć także przedruki dawniejszych tekstów autorstwa Hieronima Derdowskiego czy Jana Karnowskiego, również poświęconych tej tematyce. Dzięki temu książka ta nabiera charakteru nie tylko akademickiego ale także źródłowego - zachęca muzeum.

Powyższa publikacja to jeden z wielu przykładów poruszania tematu emigracji kaszubskiej. Przypomnijmy, że w 2018 roku w wejherowskim muzeum mogliśmy podziwiać wystawę "Kaszubi z Jones Island". W tym roku we wrześniu zorganizowano także sympozjum " między narodowego sympozjum pt. "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki.".

- Emigracja kaszubska to problematyka wielowątkowa, rozgrywająca się nie tylko w sferze ruchów społecznych połowy XIX wieku dostrzeżonych najpierw w Europie a potem na wszystkich kontynentach. Swoim oddziaływaniem dotyczyła w głównej mierze Kaszubów poszukujących w bogatszych krajach Europy a później świata możliwości polepszenia swej sytuacji ekonomicznej. Ich wyjazdy o kilkaset, a następnie o kilka tysięcy kilometrów od własnego domu były dramatyczne, gdyż rozdzielały rodziny i związki kulturowe. Były wszakże także szansą nie tylko na zdobywanie dóbr materialnych, ale i możliwością zmierzenia się z odmiennymi wartościami kulturowymi lub cywilizacyjnymi. Kaszubi osiedlając się w krajach niemieckojęzycznych, Francji, USA, Kanadzie, Brazylii czy Australii, przywozili ze sobą swoje umiejętności, język, czy religię. Nowa rzeczywistość stawiała ich wśród trudnych zadań, z których wychodzili z różnymi efektami. Niektórzy wracali do ziemi ojczystej, inni wtapiali się w nowe otoczenie, gubiąc swoją tożsamość, jeszcze inni zachowywali najważniejsze składniki swych dawnych tradycji, przyjmując wszakże model społeczeństwa, w jakim się znaleźli. Każda ze wskazanych grup ma swoją własną opowieść o emigracji, w której występują konkretni ludzie, specyfika ich doświadczeń lub projekty przyszłego życia… - tak o tematyce sympozjum pisał jego kierownik merytoryczny dr hab. prof. nadzw. Daniel Kalinowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto