MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko choroby układu oddechowego. Te dolegliwości coraz częściej są podstawą do zwolnień. Zatrważające dane ZUS-u

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pracownicy w Polsce średnio na zwolnieniu lekarskim przybywają 12 dni w ciągu 12 miesięcy. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy wciąż pozostają choroby układu oddechowego, jednak coraz częściej powodem absencji są inne dolegliwości. Niepokojące dane przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Spis treści

Zaburzenia psychiczne coraz częstszym powodem zwolnień lekarskich

Według danych opolskiego oddziału ZUS, w ostatnich kilku latach systematycznie rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Psychiatrka z pacjentką w gabinecie
Najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w 2023 roku odnotowano w województwie mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Maskot/Getty Images

Jak przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, od kilku lat statystyki ubezpieczyciela odnotowują wzrost liczby zwolnień lekarskich wystawianych z powodu:

  • depresji,
  • schizofrenii,
  • nerwicy,
  • zaburzenia nerwicowego,
  • zaburzenia osobowości,
  • reakcji na ciężki stres.

Innymi częstymi przyczynami orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy są choroby psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu, innych używek oraz środków psychoaktywnych.

– W minionym roku opolski oddział ZUS zarejestrował ponad 24,7 tysiąca zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W tej kategorii mieści się prawie sto różnych jednostek chorobowych. Od co najmniej pięciu lat liczba takich zwolnień w regionie rośnie. W 2020 roku na Opolszczyźnie lekarze wystawili 23,2 tysiąca takich zwolnień, a w 2019 roku około 19,5 tysiąca – wyliczył rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek.

Te miesiące są krytyczne dla psychiki Polaków

W 2023 r. z tytułu zaburzeń psychicznych mieszkańcy Opolszczyzny przebywali na chorobowym w sumie aż 442 tys. dni, podczas gdy w 2020 r. było to 424 tys. dni, a 2019 r. tylko 335 tys. dni. W minionym roku w województwie opolskim najwięcej zaświadczeń lekarskich z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i listopadzie – odpowiednio 2300, 2252 i 2243. Najmniej w lutym – 1778.

W skali kraju miesiącami, które najbardziej obfitowały w zwolnienia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, były październik – 128,3 tys., dalej marzec – 125,3 tys. oraz listopad 121,2 tys. Najmniej zwolnień chorobowych o tym charakterze lekarze wystawili w lutym – niecałe 107 tys. Był to jedyny miesiąc, w którym wystawiono poniżej 110 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w tej grupie chorobowej.

Gdzie wystawiono najwięcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych?

Najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ub. roku odnotowano w województwie mazowieckim, bo prawie 210 tys., wielkopolskim – niemal 180 tys. i śląskim, blisko 170 tys. W 2023 r. częściej tego rodzaju zwolnienia były wystawiane kobietom – 875 tys., a rzadziej mężczyznom – prawie 535 tys. W sumie w całym minionym roku ZUS w całym kraju przyjął ponad 1 mln 409 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie tylko choroby układu oddechowego. Te dolegliwości coraz częściej są podstawą do zwolnień. Zatrważające dane ZUS-u - Strona Zdrowia

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto