Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napoleon przyjechał do Leszczynka. Pod Kutnem trwa impreza historyczna ZDJĘCIA

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
J. Elwertowska-Janik
W podkutnowskim Leszczynku trwa drugi dzień I Odysei Napoleońskiej. Mimo kapryśnej pogody nie zabrakło miłośników historii w każdym wieku, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji.

Dzisiejsza impreza rozpoczęła się w samo południe uroczysty wjazdem Napoleona (w jego roli Piotr Zawada) z Marią Walewską (Dorota Markowska-Bochenek) w asyście kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. Następnie wojska przemaszerowały na teren za dworkiem, gdzie Justyna Jasińska, wójt Gminy Kutno oficjalnie rozpoczęła uroczystość:

– Odyseja Napoleońska w Leszczynku, mając na uwadze walory historyczne zespołu dworsko-parkowego, ma przybliżyć mieszkańcom gminy Kutno, regionu oraz wszystkim przyjezdnym klimat epoki napoleońskiej z tamtych dni. Czasu pełnego nadziei na wskrzeszenie niepodległej Rzeczypospolitej. Warto przy tej okazji podkreślić, że nie przypadkowo to właśnie do pułku napoleońskiego w Leszczynku dokładnie 200 lat temu w 1822 roku przybył początkujący poeta romantyczny Józef Bohdan Zaleski. Zatroskany o losy kraju młody patriota, zafascynowany walkami o niepodległość Polski w czasach napoleońskich przyjął zaproszenie i objął posadę nauczyciela dzieci Marii i Franciszka Górskich, ówczesnych właścicieli Leszczynka. Ten fakt ma ogromne znaczenie dla historii wartości tego miejsca.

Później uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w żywej lekcji historii – obejrzeć prezentację umundurowania, ekwipunku i uzbrojenia przez fizyliera i sapera Księstwa Warszawskiego oraz odwiedzić „Namiot sztabowy Napoleona" i obozowisko wojskowe.

Nie lada gratką były pokaz musztry oddziału Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska, pokaz artyleryjski w wykonaniu działonu francuskiego 1 Pułku Artylerii Pieszej z Dobrego Miasta na Warmii, pokaz kawaleryjski w wykonaniu 2 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego z Sandomierza czy też pokaz musztry oddziału Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego. Zaprezentował się też działon francuskiego 1 Pułku Artylerii Pieszej.

Rozstrzygnięto też Ogólnopolski Konkursu Plastyczny, którego tematem był portret Cesarza Francuzów. We wnętrzu dworku podziwiać można było modę empirową autorstwa Doroty Markowskiej – Bochenek.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestników skosztować mogli potraw z czasów napoleońskich gotowanych na żywym ogniu.

Jutro (17 lipca) ostatni dzień I Odysei Napoleońskiej

W programie:

  • godz. 13:30 - złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na grobach rodziny Górskich w Łąkoszynie i Strzegocinie
  • godz. 14:00 - polowa Msza święta z muzyczną oprawą i koncertem Orkiestry Gminy Kutno, Te Deum w wykonaniu chóru Speranza
  • godz. 15:00 - pieśni napoleońskie w wykonaniu chóru Speranza
  • godz. 16:00 - widowisko historyczne „O roku ów" – inscenizacja sejmiki szlacheckiego i podpisanie Aktu Konfederacji Generalnej
  • godz. 16:30 - okaz Poloneza w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto