18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie zlikwidowanego 38 lat temu cmentarza nadal są ludzkie kości

Maciej Aksman
Część mieszkańców Kutna jest w szoku. Podczas prac, przy skrzyżowaniu ulicy Oporowskiej z Szymanowskiego, robotnicy obsługujący koparkę natrafili na ludzkie szczątki. W tym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz ewangelicko-augsburski. Obecnie o dawnej nekropolii przypomina tylko pamiątkowa tablica.

- Nie chciałbym, żeby tu bawiło się moje dziecko - mówi robotnik, pracujący w tym miejscu. - Te kości leżą zaledwie 20 centymetrów pod ziemią, więc bardzo łatwo na nie natrafić.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Naprawdę nietrudno w tym miejscu w ziemi odnaleźć kawałki kości czy fragmenty trumien. Jak się okazuje, wielu mieszkańców osiedla nie dziwi już fakt, że czasem ktoś natrafi tu na ludzie szczątki.

- Kiedyś robiono tu ekshumację ludzkich szczątków - wspomina Marek Chmielecki, mieszkaniec osiedla przy ul. Oporowskiej. - Młodych ludzi może to dziwić, bo nie wiedzą, że był tu dawniej cmentarz. Starsi dobrze o tym pamiętają.

Jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, zdarzało się, że kawałki kości wykopywały psy. Niektórzy opowiadają, że ludzkie szczątki znajdowano także w piaskownicy, w której bawiły się dzieci.

Jak informuje Paweł Witczak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, znalezione szczątki zostały zabezpieczone przez kutnowską prokuraturę. - Decyzją obecnego na miejscu prokuratora kości zabezpieczono w prosektorium Szpitala Samorządowego w Kutnie - mówi Witczak. - Będą badane, aby sprawdzić, czy pochodzą z czasu, kiedy był w tym miejscu cmentarz.

- Musimy ustalić, czy znalezione szczątki należą do jednego człowieka czy może do kilku różnych osób - wyjaśnia Sławomir Erwiński, prokurator rejonowy w Kutnie. - Dopiero specjalistyczna analiza biegłego wykaże, kiedy szczątki zostały pochowane.

Ciała pochowane na dawnym cmentarzu zostały ekshumowane w 1974 roku, a później nekropolię zlikwidowano. Jak zauważa Sławomir Erwiński, w czasach, gdy ludzkie szczątki były stamtąd wywożone, ktoś mógł nie dopełnić obowiązków i niedokładnie oczyścić teren dawnej nekropolii. Efektem tego mogą być obecne znaleziska.

- Na pewno przyjrzymy się tej sprawie, jednak o konsekwencjach personalnych nie może być mowy, bo sprawa się przedawniła - wyjaśnia Erwiński. - Z punktu widzenia prokuratury najważniejsze jest ustalenie, czy ktoś mógł wykorzystać fakt obecności w tym miejscu pozostałości po dawnych grobach, by zatrzeć ślady ewentualnego przestępstwa, ale popełnionego później. To wykażą biegli - dodaje.

Dawny cmentarz u zbiegu ulic Oporowskiej i Szymanowskiego to niejedyny taki teren w mieście. Druga stara nekropolia znajduje się w sąsiedztwie osiedla Tarnowskiego. Wzniesienie, na którym znajdował się cmentarz żydowski (założony w 1793 roku i zniszczony przez nazistów w czasie II wojny światowej), obecnie należy do Skarbu Państwa. Teren chce przejąć na własność gmina żydowska.

- Co dalej robić w kwestii tej nekropolii będzie można zdecydować, dopiero gdy wyjaśni się stan prawny terenu - powiedział nam Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto