Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most łączący ulicę Wygoda z ulicą Bałtycką został bez nazwy

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Miejscy radni w Kutnie większością głosów odrzucili wczoraj projekt uchwały o nadaniu imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej mostowi łączącemu ulicę Wygoda z ulicą Bałtycką. To nowy obiekt, wybudowany latem ubiegłego roku. Propozycja nazwania mostu podzieliła radnych. Za nadaniem imienia głosowało dziewięciu radnych (z PiS, PO i SLD), przeciwko było dziesięciu radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Burzyńskiego.

Pomysłodawcą uczczenia w ten sposób ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154 był klub radnych PiS w Radzie Miejskiej. Nie pomogła też rekomendacja pomysłu przez posła Tadeusza Woźniaka (PiS ), który wczoraj przekonywał radnych do przyjęcia uchwały.

- Tragedia z 10 kwietnia, w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, dowódcy wszystkich sił zbrojnych, przedstawiciele organizacji państwowych i inne osoby; godna jest upamiętnienia, choćby poprzez nadanie nazwy nowemu mostowi - apelował wczoraj poseł Woźniak. - Odrzućmy spory polityczne, by upamiętnić tragedię narodową.

Niestety, argumenty posła nie przekonały większości rady. Co więcej, na ten temat nie było też żadnej dyskusji ani przed głosowaniem, ani po głosowaniu. Podczas jednej przerwy w sesji zwołano konwent przewodniczących klubów i ustalono, że nikt nie będzie dyskutować na temat podjętej demokratycznie decyzji.

W Kutnie dotychczas żaden most nie ma nazwy. Ten wybudowany ostatnio też zostanie więc bezimienny. Tylko wiadukt w Kutnie nosi imię 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty.

Czytaj też: Dziewczynka, która wypadła z fotelikiem z samochodu walczy o życie

Pierwszy pomysł upamiętnienia ofiar smoleńskich z 10 kwietnia 2010 roku w Kutnie upadł.

Sprawą otwartą jest kolejny pomysł posła Tadeusza Woźniaka, aby w grodzie nad Ochnią stanął pomnik 170 ofiar katyńskich związanych z ziemią kutnowską i ofiar tragedii smoleńskiej, których los nierozerwalnie związał się z wydarzeniami sprzed 71 lat.

- Chciałbym, aby władze Kutna wskazały 2 - 3 lokalizacje, gdzie taki pomnik mógłby stanąć - proponował poseł Woźniak. - Mógłby to być krzyż symbolizujący zbrodnię katyńską, a obok głaz upamiętniający 96 ofiar smoleńskich. Politycy mogą się spierać, ale pomnik łączyłby ludzi. Byłoby to miejsce, w którym moglibyśmy składać kwiaty.

Na temat tego pomysłu radni na razie nie chcieli się wypowiadać. Pierwsza rocznica katastrofy w Smoleńsku już niedługo. Miejski Komitet Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz NSZZ "Solidarność" chcą uroczystości rocznicowe połączyć z obchodami rocznicy zbrodni katyńskiej w Głogowcu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto