Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów

korki we wtorki
Polskapresse
Już w środę, 4 maja, początek egzaminów maturalnych. Tuż po nich kolejny ważny moment w życiu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - rekrutacja na studia.

Większość z was zapewne podjęła już decyzję, wybierając przedmioty maturalne, ale tym, którzy ciągle się wahają, podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze kierunków studiów.

Własne zainteresowania i predyspozycje - zdaniem specjalistów te dwa czynniki powinny znaleźć się wśród priorytetów przy podejmowaniu decyzji o przyszłych studiach.

- Trudno prognozować, jaki wybrać kierunek, żeby nie zasilać potem szeregów bezrobotnych, tym bardziej w perspektywie pięcioletniej, bo tyle trwają studia - mówi Piotr Rogowiecki z Konfederacji Pracodawców Polskich. - Trzeba wybierać tak, żeby mieć konkretną umiejętność "w ręku".

Oprócz specjalizacji eksperci stawiają też na komplementarność wykształcenia, np. połączenie politologii z ekonomią, studiów językowych z innymi.

- Kiedyś wystarczyło ukończyć jeden kierunek studiów, a praca była zapewniona na całe życie. Dziś jest odwrotnie - podkreśla dr hab. Józef Arno Włodarski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, prorektor UG ds. studenckich. - Aby być konkurencyjnym na rynku pracy, trzeba się kształcić ustawicznie. Kształcenie przez całe życie to już nie tylko slogan, to potrzeba.

Młody człowiek - przyszły student - powinien wykazać się również elastycznością, a tę ułatwia system boloński. Na przykład po trzech latach dziennikarstwa, można na drugim stopniu wybrać m.in. socjologię czy politologię - tak robi wielu absolwentów studiów dziennikarskich.

Japonistyka? Iranistyka? Chinoznawstwo? Zanim zdecydujesz się na atrakcyjnie brzmiący kierunek studiów... mierz siły na zamiary. To często ciekawe, ale niełatwe studia.

- Są dla tych, którzy wiedzą, czego chcą - mówi Kasia Szerszeń, studentka czwartego roku chinoznawstwa. Z kilkudziesięciu osób, które rozpoczynały z nią studia, do czwartego roku dotrwały... dwie. - Zanim się je rozpocznie, powinno się znać angielski, rosyjski lub francuski, gdyż większość publikacji o Chinach dostępna jest albo po chińsku, albo w którymś z tych trzech języków. Ponadto nauka chińskiego wymaga systematycznej własnej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto