Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laparoskopowa operacja raka jelita grubego zakończyła się powodzeniem

Katarzyna Sulima
Laparoskopową operację raka jelita grubego przeprowadził w ZOZ w Łęczycy, chirurg dr Janusz Sztompka. Pacjentka w drugiej dobie po zabiegu mogła już samodzielnie chodzić
Laparoskopową operację raka jelita grubego przeprowadził w ZOZ w Łęczycy, chirurg dr Janusz Sztompka. Pacjentka w drugiej dobie po zabiegu mogła już samodzielnie chodzić Katarzyna Sulima
Laparoskopowa operacja raka jelita grubego przeprowadzona w łęczyckim szpitalu w ubiegłym tygodniu zakończyła się powodzeniem. Takie zabiegi są wciąż pionierskimi operacjami, które w Polsce wykonują jedynie ośrodki specjalistyczne.

Jak tłumaczy chirurg Janusz Sztompka, są różne lokalizacje, guzów nowotworowych jelita grubego, które bardziej lub mniej sprzyja usuwaniu ich metodą laparoskopową. Do tej pory w łęczyckiej lecznicy wykonywano zabiegi usunięcia guzów, których umiejscowienie nie sprawiało większych kłopotów.

- Tym razem lokalizacja guza wymagała większego doświadczenia i umiejętności które zdążyliśmy już zdobyć, dlatego operacja przebiegła bez zastrzeżeń - wyjaśnia dr Janusz Sztompka, ordynator chirurgii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

O ile metoda laparoskopowa jest już normalnością w operowaniu kamicy pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, to w przypadku usuwania nowotworów jelita grubego jest ona w Polsce nadal szeroko dyskutowana. Laparoskopowa operacja jelita grubego to wciąż w szpitalach powiatowych rzadkość, zajmują się nimi głównie specjalistyczne kliniki.

- Nie chodzi o to, aby iść zgodnie ze światowymi tendencjami i za wszelką cenę wybierać metodę laparoskopową, zawsze najważniejsze jest wyleczenie pacjenta- podkreśla dr Sztompka.- Jeżeli jest nawet minimum ryzyka zagrożenia, że przy wykorzystaniu metody laparoskopowej nie będzie można radykalnie usunąć wszystkich zmian nowotworowych jelita tzn. nie będzie zachowana radykalność onkologiczna zabiegu, decydujemy się na usunięcie go metodą tradycyjną.

Laparoskopowa operacja nowotworów jelita grubego ma wiele zalet

- Metoda jest mniej inwazyjna, nie wykonuje się dużego nacięcia jamy brzucha,dzięki temu rany pooperacyjne są znacznie mniejsze i pacjent szybciej wraca do zdrowia i do domu. Pacjentka wstała w drugiej dobie po zabiegu co w przypadku tradycyjnej operacji byłoby niemożliwe- tłumaczy Andrzej Pietruszka, dyrektor szpitala.

Więcej w jutrzejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto