Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na kutnowskim cmentarzu. "Ratujmy stare nagrobki!" [ZDJĘCIA]

Anna Królak
Anna Królak, facebook
Na cmentarzu parafialnym w Kutnie zorganizowana została szesnasta kwesta. Środki na remont starych grobów zbierali samorządowcy, harcerze i mieszkańcy.

Tegoroczna kwesta rozpoczęła się o godzinie 10. Mieszkańcy Kutna z puszką spotkać mogli między innymi Zbigniewa Burzyńskiego, Zbigniewa Wdowiaka, Jacka Boczkaję, Bartosza Serendę, Pawła Markiewicza czy Grzegorza Chojnackiego.

- Tradycyjnie, jak od lat uczestniczyliśmy w kweście na cmentarzu, organizowanej przez TPZK. Dziękuje wszystkim za datki! To wspaniałe, że kutnowianie identyfikują się ze swoją historią i pamiętają o ludziach zasłużonych dla miasta. Wszystkich proszę o wsparcie kwestujących. Liczy się każda złotówka! - napisał na portalu społecznościowym wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

Do tej pory dzięki akcji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej udało się odrestaurować 13 nagrobków, między innymi grób dra Antoniego Troczewskiego i grób rodziny Chlewickich. Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone będą na odrestaurowanie kaplicy grobowej rodziny Ojrzanowskich z 1901 roku. Obiekt ma między innymi uszkodzony dach oraz detale architektoniczne.

Pierwszą kwestę publiczną, w celu zdobycia środków finansowych na konserwację starych grobów, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizował 11 listopada 1992 roku. Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak prezes TPZK. Oprócz członków Towarzystwa w akcji udział brała młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. H. Dąbrowskiego. Dzięki hojności mieszkańców Kutna odrestaurowano pomnik nagrobny pierwszego Honorowego Obywatela Kutna, dr Antoniego Troczewskiego oraz nagrobek Franciszki Enderlin, Przełożonej Pensji Żeńskiej.

W 2003 roku kwesta została wznowiona i organizowana jest regularnie do dziś. Kwesta jest prowadzona każdego roku 1 listopada od godzin porannych aż do zmierzchu. Udział w wydarzeniu licznie biorą członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz wolontariusze: harcerze, młodzież szkolna z kutnowskich szkół średnich i podstawowych, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych Kutna i Powiatu Kutnowskiego, pracownicy kutnowskich instytucji kultury, artyści, a także inne osoby, którym zależy na kultywowaniu pamięci o naszej „małej ojczyźnie”.

Podczas prowadzenia kwesty na cmentarzu rozdawane są ulotki opracowywane merytorycznie i graficznie przez członka TPZK - Andrzeja Latosa, na których prezentowane są nagrobki wyremontowane ze środków finansowych zebranych podczas wcześniejszej kwesty oraz te, które wymagają odnowienia w najbliższym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto