Kutno pamiętało o 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego ZDJĘCIA

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
Michał Jabłoński / Muzeum Regionalne w Kutnie
Udostępnij:
Dzisiaj przypada 159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Był to największy w XIX wieku zryw powstańczy na ziemiach polskich oraz litewskich. Pochłonął on kilkadziesiąt tysięcy ofiar oraz zesłanych na Sybir.

Powstanie styczniowe miało charakter wojny partyzanckiej, w której po stronie polskiej walczyło około 200 tysięcy osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, czyli Królestwa Polskiego oraz ziemie zabrane.

Według szacunków zginęło około 30 tys. powstańców, a około 38 tys. zostało zesłanych na Sybir. Po upadku zrywu Polaków dotknęły liczne represje, jednak mimo to, powstanie odbiera się pozytywnie. Wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków. Walki trwały do jesieni 1864 roku.

Walki miały miejsce także w powiecie kutnowskim

Działania powstańcze na Ziemi Kutnowskiej poprzedziły manifestacje patriotyczne, procesje, nabożeństwa odprawiane przez księży: T. Światłowskiego i S. Jabłońskiego, w których licznie brali udział mieszkańcy miasta. Organizacją powstania w Kutnie i w powiecie kierował do lipca 1863 r. powstańczy naczelnik Józef Żegliński.

W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Akcję zbrojną powstańcy na terenie ziemi kutnowskiej podjęli w nocy z 22 na 23 stycznia udanym atakiem na Żychlin. Latem 1863 r. na ziemi kutnowskiej operowały oddziały dowodzone przez: mjr. R. Skowrońskiego, gen. E. Taczanowskiego, por. K Sokolowskiego, płk.E. Calliera, płk. E. Syrewicza, S. Szumańskiego.

Ważniejsze bitwy stoczono pod Kutnem 1 i 2 lipca oraz 18 sierpnia, pod Kterami 9 lipca, pod Dobrzelinem 23 lipca, pod Krośniewicami 29 - 30 sierpnia i Oporowem 7 września 1863 r. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w tym w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.

Wkrótce po powstaniu, w miejscu, gdzie rozegrała się potyczka oddziałów powstańczych, została zbudowana w Kutnie kapliczka (przy ul. Łęczyckiej) poświęcona pamięci poległych powstańców. To właśnie tam oraz przed tablicą upamiętniającą Powstanie Styczniowe na Placu Piłsudskiego odbyły się w wczoraj (21 stycznia) uroczystości upamiętniające zryw. Kwiaty złożyli miedzy innymi członkowie Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Kutno, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Muzeum Regionalnego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie