Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus z Chin. Warszawski sanepid wydał komunikat i zalecenia. Czy mamy się czego obawiać?

Monika Golonka
Monika Golonka
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Warszawski oddział sanepidu wydał komunikat ws. koronawirusa, który wywołał epidemię w chińskim mieście Wuhan. Sanepid podaje zalecenia dla podróżujących do Azji oraz informacje o tym, czy istnieje ryzyko, że wirus dotrze do Europy.

O groźnym wirusie rozprzestrzeniającym się w chińskim mieście Wuhan poinformowano po raz pierwszy pod koniec grudnia 2019 r. Do 21 stycznia 2020 r. zgłoszono 295 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zachorowań, których przyczyną jest zarażenie nowym typem koronawirusa - 2019-nCoV. 291 przypadków dotyczy Chin, 2 Tajlandii, po 1 przypadku odnotowano w Japonii i Korei Południowej. 1 przypadek koronawirusa wykryto również w stanie Waszyngton w USA, u pacjenta, który wrócił z Wuhan.

Koronawirus z Chin - objawy

2019-nCoV to genetycznie nowy, odzwierzęcy wirus, podobny do SARS (zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) i MERS (bliskowschodniego zespołu oddechowego).

Do zakażenia koronawirusami może dojść drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Czas wylęgania wirusa wynosi od 2 do 12 dni. U wielu zakażonych koronawirus wywołał ciężkie zapalenie płuc. U pacjentów stwierdzono także gorączkę, kaszel, duszność i typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Szczepienia przeciwko grypie są w Polsce nieobowiązkowe, lecz zalecane dla osób, dla których ryzyko pogrypowych powikłań (m.in. choroby płuc) jest szczególnie niebezpieczne. 

Sprawdź, kto według Światowej Organizacji Zdrowia powinien przyjąć szczepionkę na grypę tej jesieni!

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? [Zalecenia WHO]

Koronawirus z Chin. Czy mamy się czego obawiać?

Według informacji podawanych przez Światową Organizację Zdrowia i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ryzyko wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem w Europie jest niskie.

Istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia przypadków importowanych w krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ze względu na mniejszy ruch ludzi podróżujących z/do Wuhan.

Przestrzeganie odpowiednich zasad zapobiegania i kontroli zakażeń w krajach UE/EOG (w szczególności w placówkach opieki zdrowotnej) oraz dowody wskazujące na ograniczone przenoszenie się wirusa między ludźmi, powodują, że ryzyko wystąpienia wtórnych przypadków w UE oceniane jest jako niskie.

Lotnisko Chopina przygotowane

Lotnisko Chopina prewencyjnie przygotowuje się jednak na wypadek wykrycia wirusa w Europie. - Służby sanitarne zalecają unikanie dużych skupisk ludności międzynarodowej - usłyszeliśmy od przedstawicieli lotniska, którzy w taki sposób tłumaczyli odwołanie zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej.

- Od dzisiaj zgodnie z zalecaniemi ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dla pasażerów z Chin wprowadzono specjalne tzw. Karty Lokalizacyjne - poinformował nas Piotr Rudzki, rzecznik lotniska Chopina. Pasażerowie muszą podać adres oraz numer telefonu, pod którymi będą dostępni. Akcja ta ma ułatwić kontakt na wypadek wykrycia wirusa w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. Bądź uważny i dbaj o swoje zdrowie!

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

Koronawirus - jak się chronić?

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie podała zalecenia, które mają zmniejszyć ogólne ryzyko ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów, w których wystąpiły zachorowania. Należą do nich:

  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych,
  • częste mycie i/lub dezynfekowanie rąk, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem,
  • unikanie bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami,
  • zachowanie higieny podczas kaszlu (tzn. utrzymywanie dystansu, zakrywanie nosa i ust, używanie chusteczek jednorazowych podczas kataru i kichania przez podróżnych z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych).

Jak chronić się przed koronawirusem

Szczegółowe zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób, które w najbliższym czasie planują podróż do Chin, znajdziecie TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto