Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec likwidacji SPZOZ Kutno. Związkowcy pytają o fundusz socjalny

Łukasz Janikowski
Barbara Mordzak ze szpitalnej Solidarności
Barbara Mordzak ze szpitalnej Solidarności fot. Piotr Panfil
Radni powiatu kutnowskiego na piątkowej nadzwyczajnej sesji wprowadzali kolejne zmiany do powiatowego budżetu na 2011 rok, które podyktowane były trwającym od 1 grudnia procesem likwidacji SPZOZ. Termin zakończenia likwidacji został wyznaczony na niedzielę. Mimo to radni podjęli uchwałę, ustalającą rezerwy celowe, przeznaczone na realizację poręczeń kredytów, zaciąganych w przeszłości przez SPZOZ w razie niezakończenia procesu likwidacji w terminie.

Zarząd powiatu poddał też pod opinie radnych projekt uchwały, która pozwoli spółce Kutnowski Szpital Samorządowy na pobieranie czynszu z dzierżawy szpitalnych pomieszczeń po zakończeniu likwidacji. Pieniądze obecnie zasilają konto likwidatora SPZOZ.

- Rada powiatu w Kutnie 25 sierpnia 2010 roku przyjęła uchwałę, w której zakończenie procesu likwidacji wyznaczono na 31 lipca - mówi Krzysztof Debich, radny opozycyjny. - Pierwszego sierpnia z mocy prawa zobowiązania szpitala przejdą na powiat. Tego terminu nie można przesunąć. Co zrobi Regionalna Izba Obrachunkowa, jeśli przekroczymy dopuszczalny 60-procentowy próg zadłużenia?

- Zobowiązania szpitala nie są zapisane w budżecie jako wydatek, a jako rozchód - odpowiada Jolanta Anioł, skarbnik powiatu - Jest to już zapisane w projekcie budżetu, mamy zabezpieczone środki na ten cel.

Takie tłumaczenie nie przekonało opozycji, która chciała, by wykreślono zapis o przedłużeniu procesu likwidacji. Projekt poparło siedemnastu radnych koalicji. Piątka opozycyjnych radnych była przeciw.

W sesji uczestniczyła Barbara Mordzak, przewodnicząca NSZZ w kutnowskim szpitalu. Chciała zabrać głos, ale na skutek nieporozumienia z Rafałem Jóźwiakiem, przewodniczącym rady powiatu, nie umożliwiono jej tego.

- Chciałam zapytać starostę Mirosławę Gal-Grabowską, kiedy powiat ureguluje należne pracownikom zaległe pieniądze z funduszu socjalnego - mówi Barbara Mordzak. - To kwota około pięciu milionów złotych.

- NZOZ KSS zatrudnił pracowników likwidowanego SPZOZ na takich samych zasadach, na jakich pracowali wcześniej - mówi Konrad Kłopotowski, wicestarosta kutnowski. - W związku z tym przejął też zobowiązania szpitala publicznego wobec nich. W poniedziałek odbędzie się zarząd powiatu, na który zaprosiliśmy panią przewodniczącą. Wyjaśnimy tę sprawę.

- Nie skorzystam z zaproszenia - odpowiada Barbara Mordzak. - Pomiędzy SPZOZ a NZOZ powinno powstać odpowiednie porozumienie, które ureguluje sprawę funduszu socjalnego.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto